Dilden dile bir yol vardır görünmez

Dilden dile bir yol vardır görünmez
Dilden dile bir yol vardır görünmez
Mücahit Göker'in Zazaca şarkılar söylediği albümü 'Dara Hênî' Lizge Müzik Yapım etiketiyle çıktı. 'Dara Hênî' anadil tartışmalarının güncelliğini koruduğu bu günlerde Zazaca öyküler anlatıyor.
Haber: MUHSİN TOPYILDIZ / Arşivi

Türkiye hâlâ ‘anadil’ tabusunu yıkmaya çalışırken arka arkaya Zazaca, Çerkesçe, Rumca, Ermenice albümler çıkmaya devam ediyor. Bu listeye en son eklenen albümlerden biri Lizge Müzik Yapım etiketiyle çıkan Mücahit Göker’in ‘Dara Hênî’ isimli albümü. Aynı zamanda emekli bir öğretmen olan Göker ‘Dara Hênî’de anadilinin peşine düşüp kendi dilinde şarkılar söylüyor. Albüm UNESCO tarafından kaybolma tehlikesi yaşayan dillerden biri kabul edilen Zazacanın yaşatılması için önemli bir katkı çalışması. Tüm şarkıları Zazaca söylenen albümde sekiz şarkı bulunuyor. Şarkılar bazen kırık bir aşk hikâyesini, bazen alıp başını gitmeyi, bazen de halk arasında söylenegelen öyküleri konu ediniyor.
Mücahit Göker yıllar süren öğretmenlik yaşantısının ardından emekli olduğu gibi bir ucundan hep bağlı kaldığı müzik çalışmalarının üzerine düşmeye karar verip oluşturmuş ‘Dara Hênî’yi. İlk gençlik yıllarından beri elinde hep bağlama varmış ama son dört beş yıl içerisinde beste çalışmalarına ağırlık vermiş. Anadil duyarlılığı ise ilkokul yıllarından kalma. O yıllarda Türkçenin acemisi olduğundan insanlardan çekinmesi bugüne dek anadil duyarlılığının belki de kırılma noktası.
Göker, ilk gençlik yıllarında eline aldığı kırık bağlama ve plaklardan dinlediği şarkılarla başlayan müzikal yolculuğunun yeni durağı ‘Dara Hênî’de bugüne dek geçtiği yollara bir bakış atıyor adeta. ‘Kerr Û Lal’de boynu bükük bir aşk hikâyesini, ‘Evdalo’da hep karnı aç bir abdalı, ‘Efo Berz’de Murat Nehri kıyılarında halk arasında hep söylenen Efo Dayı’nın hikâyesini anlatıyor. Hikâyelerin ortak noktası ise tüm hüzünlerine rağmen umut taşımayı bilmeleri.
‘Dara Hênî’ Mücahit Göker’in bağlamasından eski bir öyküyü anlatıyor. Üstelik öyküleri anlayabilmek için anadilinizin Zazaca olmasına gerek yok. Hissetmeyi bilmek kâfi…


  ETİKETLER:

  Türkiye

  ,

  aşk

  ,

  Müzik

  ,

  Öğretmen

  ,

  emekli

  ,

  ilkokul