Dionysos'un gölgesinde

Dionysos'un gölgesinde
Dionysos'un gölgesinde
Çeşitliliğin zenginliğe dönüşmediği '10. Köy Teyatora', fantastik komedi iddiasının altını doldurmaktan uzak bir çalışma.
Haber: MURAT ÖZER - cinemozer@gmail.com / Arşivi

10. KÖY TEYATORA (1 Yıldız)
Yönetmen:
Bahadır Abşin
Oyuncular: Necmi Yapıcı, Ebru Bayam, Birgen Engin, Canberk Kadıçeşme, Ümit Bakış, Tanju Tuncel, Selçuk Uluergüven
Süre: 105 dk.

Memleketin batısına dair hikâyeler anlatmak, bölgenin diğer yörelere oranla epeyce ‘açık’ bir bakış açısına sahip olmasını öne çıkarmak, bunu bir de mitolojiyle beslemek, pek de yabancısı olduğumuz bir durum değil. Yakın dönemde izlediğimiz ‘Süper İncir’ de bu yol haritasıyla karşımıza çıkmış ama başarılı olamamıştı. Yine de ‘akılda kalıcı’ kimi karakterler ortaya koymayı bilmişti.
Bahadır Abşin’in yönetiminde hayat bulan ’10. Köy Teyatora’ ise ‘Süper İncir’in de gerisinde kalan bir çalışma havası taşıyor. Şarap Tanrısı Dionysos’un ‘yalan söyleyememek’le lanetlediği bir köyde geçen hikâye, köye tayin olan bir öğretmen ve yolları bu köye düşen bir tiyatro grubuyla çeşitlenebilir bir noktaya doğru gidiyor aslında. Ancak bu çeşitlenmenin zenginliğe dönüştürülemediğini de belirtmek gerek. Necmi Yapıcı dışında hiçbir oyuncunun karakterinin içini dolduramadığı yapım, ‘fantastik komedi’ iddiasını da havada bırakıyor. Dionysos’u köyün curcunası içine yerleştiren hikâye, bu durumun ortaya koyacağı eğlenceyi es geçtiği gibi, ‘doğruculuk’ meselesine de yeterli ehemmiyeti vermiyor sanki. Köylülerin doğru söylemeye mahkûm olduklarını pek hissedemiyoruz anlayacağınız!
Herkes kendi ‘Amarcord’unu çekmeye çalışıyor belli ki ama bunu becerebilmek için özellikle senaryo aşamasında işin sıkı tutulması gerekiyor. Oysa ’10. Köy Teyatora’nın bu aşamada kaybettiği, gerisinin de çorap söküğü gibi geldiği aşikâr.


  ETİKETLER:

  Şarap

  ,

  hayat

  ,

  Komedi

  ,

  Köy

  ,

  Öğretmen

  ,

  senaryo