'Diren' için özel gösterim

'Diren' için özel gösterim
'Diren' için özel gösterim
Kadınların oy hakkı mücadelesini anlatan 'Diren/ Suffragette için 13 Ocak Çarşamba günü özel bir gösterim yapılacak.

RADİKAL - İngiltere’de kadınların oy hakkı mücadelesini konu alan "Diren! / Suffragette", Bir Film, Filmmor ve KA.DER işbirliğiyle, vizyon öncesi düzenlenen özel bir gösterimde izleyiciyle buluşuyor. 13 Ocak Çarşamba günü saat 21.15’te Beyoğlu Atlas Sineması’nda gerçekleştirilecek olan gösterimde Türkiye’deki sufrajetler de anılacak. “Osmanlı Kadın Hareketi” kitabının yazarı, İstanbul Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi öğretim üyesi Prof.Dr.Serpil Çakır resmi ve erkek tarihinin dışında kalan, henüz sinemaya aktarılmayan kadınların hak mücadelesini anlatacak. Prof.Çakır, “Türkiye’de Kadınların Oy Hakkı Mücadelesi” isimli bir sunum yapacak.

Sarah Gavron’un yönettiği, Carey Mulligan, Helena Bonham-Carter, Anne Marie Duff, Romola Garai ve Brendan Gleeson’ın rol aldığı “Diren! / Suffragette” filminde oy hakkı kazanmadan kadınlar için daha iyi bir geleceğin mümkün olmayacağını gören Maud’un mücadelesi ve eylemleri anlatılıyor.

SÜFRAJETLERİN HİKAYESİ

Filmin konusu ise şöyle: Maud, yedi yaşından beri hastalık ve iş kazalarının yüksek olduğu bir çamaşırhanede çalışmaktadır. Bir paketi teslim etmeye giderken eylem yapan süfrajetlerin arasında kalan Maud, eylemciler arasında kendisiyle aynı çamaşırhanede çalışan Violet’ı görür. Maud’un harekete olan ilgisini fark eden Violet, onu süfrajet hareketine ve oy haklarını savunmaya ikna etmeye çalışır. Tüm risklerin farkında olan Maud, oy hakkını kazanmadan kadınlar için iyi bir gelecek olmayacağını anladığında, ilham verici bir lider olan kimyager Edith ile tanışır ve hareketin içine daha fazla girer. Bundan sonra süfrajetlerin içinde hem sözcülük yapması hem de eylemlerde ön plana çıkması nedeniyle göze batan Maud, bir gösteriden sonra tutuklanır ve bir hafta boyunca hapiste kalır. Bu travmatik deneyim boyunca tanıştığı süfrajetlerin adanmışlığı onu hem ürkütür, hem de hayran bırakır. Kendini hareketten ne kadar uzak tutmaya çalışsa da, bu adaletsizliğe karşı duyduğu öfke, onu hareketin içine daha çok çekip hareketin lideri olan Emmeline Pankhurst ile tanışmaya dek götürür. (Evrensel)