Direne direne...

Direne direne...
Direne direne...
2010'larla birlikte sayısı artan Karadeniz komedilerinin 'cümle kurma' kaygısı taşıyan örneklerinden biri 'Bizum Hoca'.
Haber: MURAT ÖZER - cinemozer@gmail.com / Arşivi

BİZUM HOCA (2 yıldız)

Yönetmenler: F. Serkan Acar, Yılmaz Okumuş
Oyuncular: Cezmi Baskın, Levent Ülgen, Serhat Özcan
Süre: 100 dk.

Yılmaz Okumuş’un, senaryosunu babasından esinlenerek yazdığını dile getirdiği ‘Bizum Hoca’, özellikle 2010’larla birlikte sayısı artan Karadeniz komedilerinden biri. Ancak, önceki örneklerden farklı olarak, içinde bulunduğu coğrafyanın yalnızca ‘komedik’ değerlerine değil, ‘vicdani’ reflekslerine de bolca yer açıyor.
Yapımcı kimliğiyle tanıdığımız, ilk yönetmenliğini ‘ Aşk ve Devrim’le gerçekleştiren F. Serkan Acar’ın yönetmen koltuğunu Yılmaz Okumuş’la paylaştığı ‘Bizum Hoca’, dinsel referansların da öne çıktığı bir komedi. Dinin ‘körü körüne’ kısmına pek kafayı takmayan, inancın vicdanla el ele tutuşan bir kavram olduğunu vurgulama niyeti taşıyan film , Karadeniz insanının ‘başkaldıran’ doğasını da layıkıyla yansıtıyor. Memleketin bütün derelerine HES kurma hoyratlığına karşı direnen halkın, bu direnişi ‘dinden uzaklaşmadan’ da yapabileceğini belgeliyor. Din ile devlet işlerini birbirine karıştırmıyor anlayacağınız! Evet, direnişçilerin başında bir ‘hoca’ var ama bu refleksi gösterme iradesini gözler önüne seren halkın gücünü açığa çıkarma dışında bir rolü yok.
‘Bizum Hoca’, bazı Gezi Parkı Direnişi sloganlarıyla ‘direnişin ortak dili’ni kullanıyor ve coğrafya farklılığının önemsizliğine vurgu yapıyor. “Nerede olursanız olun, haksızlığa karşı sesinizi çıkarmak zorundasınız” demeye getiriyor. Filmin çevre duyarlılığı da bu cümleyi söyleten ana malzeme oluyor, pervasızca hiç edilen doğayla iç içe yaşayan insanların çığlığını duyulur kılıyor. Haklı bir direnişte başarısız olma ihtimalinden söz edilemeyeceğini de hissettiriyor bir yandan.
Bir miktar dağınık, kimi zoraki güldürme çabalarının kendini gösterdiği, karikatürize karakterleriyle etkisini zayıflatan bir film ‘Bizum Hoca’. Ama defolarına karşın, seyredilmeye değer ve ‘ilham verici’ olduğunu da kabul etmek gerek.