Dışarıdan aykırı ses

İsveçli fotoğrafçı Kent Klich, Fotoğrafevi'nde devam eden sergisinde 1983 yılında tanıştığı uyuşturucu bağımlısı ve 'fahişe' Beth Rinnov'un hayatını gözler önüne seriyor.

İSTANBUL - İsveçli fotoğrafçı Kent Klich, Fotoğrafevi'nde devam eden sergisinde 1983 yılında tanıştığı uyuşturucu bağımlısı ve 'fahişe' Beth Rinnov'un hayatını gözler önüne seriyor.
MAGNUM fotoğrafçılarından Klich çalışmasında Beth'nin özel fotoğraflarıyla, polis ve hastane kayıtlarındaki kişisel fotoğraflarını derliyor. Bunları kendi çektikleriyle birleştirerek 'sistemin dışına' itilmiş bir bireyin, kimine göre dramatik, ama Beth için olağan olan durumunu anlatıyor.
Kent Klich, yeni yetişen kuşağın sosyal problemlerini fotoğrafla anlatma fikrini Beth'nin hayatını fotoğraflayarak cisimlendirmek istemiş. Bu kapsamda yaptığı çalışamalar 1989'da yayımlanan 'Beth'nin Kitabı' adlı fotoğraf albümüyle ilk meyvesini vermiş. Albümden sonra Beth uyuşturucudan vazgeçmemiş ama 'fahişelik' yapmama kararı almış. Klich'in kendisine hediye ettiği fotoğraf makinesiyle fotoğraf çekmeye başlamış.
Fotoğraf eleştirmenleri Kent Klich'in yaptığı çalışmayı 'modern bir tarih' olarak nitelendiriyor. Psikololoji eğitimi alan, ama karar değiştirip fotoğrafçı olan Klich, objektifini sistemin görmezlikten geldiği insanlara çeviriyor. Meksiko City'de sokak çocuklarını konu alan 'El Nino' projesi ve Romanya'daki AIDS'li çocukları anlatan belgesel çalışması Klich'in portfolyosunda bulunan önemli çalışmalar.
'Beth' sergisi, 30 Kasım'a kadar Fotoğrafevi'nde. Tel: 0212 251 05 66 (Kültür Sanat)