Divanın salonuna misafir olun

Divanın salonuna misafir olun
Divanın salonuna misafir olun

FOTOĞRAF: MUAMMER YANMAZ

Leyla Gencer'in Milano'da kırk yıl geçirdiği evi aynen İstanbul'a taşındı. Ev, ünlü sopranonun kendi dünyasını müzikseverlere açıyor

İSTANBUL - Leyla Gencer’in Milano’daki evi, birebir İstanbul’a taşındı ve ziyarete açıldı. Leyla Gencer Evi’nin yeni yeri Şişhane; İstanbul Kültür ve Sanat Vakfı’nın binası, Deniz Palas’ın ikinci katı.  Dünya çapında bir opera sanatçısı olan Leyla Gencer, La Scala operasının primadonnalarından biriydi. Ömrünü La Scala’nın bulunduğu Milano’da geçiren Leyla Gencer’in 2008’deki ölümüne kadar 42 yıl yaşadığı evi şimdi bir müze oldu. İKSV, uzun yıllar mütevelliler kurulu başkanlığı, Onur Kurulu üyeliği gibi görevlerle vakfa katkıda bulunan Gencer’in  mirasına sahip çıktı. Önceki gün düzenlenen açtılışta konuşan vakıf başkanı Bülent Eczacıbaşı, Leyla Gencer’in hayatından bir parçayı İKSV binasında sanatseverlere sunmaktan mutluluk duyduklarını anlattı.
Hakikaten Leyla Gencer Evi, onu tanımak istelenler için çok iyi bir fırsat sunuyor ve izleyiciyi bu büyük opera sanatçısının dünyasına buyur ediyor. Sanatçının yakın dostlarının da yardımıyla Milano’daki ev neredeyse birebir İstanbul’da kurulmuş. Şişhane’de birkaç odaya yayılan eşyalar Milano’daki büyük salonu dolduran piyano, koltuk takımları ve kütüphaneyi, Leyla Gencer’in yatak odasını, gardrobuyla yemek odasını içeriyor. Her yanı kitaplar, tablolar, fotoğraflar kimi antika eşyalar ve uzun yılların birikimi olan çeşitli objelerle dolu bu odalar, Gencer’in görkemli başarılarıyla kıyaslandığında aslında mütevazi bir hayat sürdüğünü de gösteriyor.
Gardrobunda galalarda giydiği kürkleri, İtalyan tasarımcıların imzasını taşıyan elbiseleri, küçük yazı masası, Milano’da ün salan misafirperverliğini gösterdiği yemek masası, La Diva Turca’nın dünyasını canlı tutuyor. Camekanların içerisinde sergilenen Gencer’in nişan ve madalyaları ile aldığı sayısız ödülü gösteren plaketler de  bu müze-ev’in bir parçası kılınmış.  Leyla Gencer Evi, rezervasyon yaptırarak, rehber eşliğinde haftanın dört günü 11.00-16.00 arasında ücretsiz gezilebiliyor. Tel: 0212 334 08 21 (Kültür Sanat)