Diyarbakır dillere düştü

Bu yıl ikincisi düzenlenen Diyarbakır Edebiyat Günleri yarın bitiyor. Türkiye'den ve komşu ülkelerden gelen yazarların katılımlarıyla gerçekleşen panellerin yanı sıra, etkinlik kapsamında bu yıl bir de Kürt Dili Konferansı düzenlendi.

DİYARBAKIR - Bu yıl ikincisi düzenlenen Diyarbakır Edebiyat Günleri yarın bitiyor. Türkiye'den ve komşu ülkelerden gelen yazarların katılımlarıyla gerçekleşen panellerin yanı sıra, etkinlik kapsamında bu yıl bir de Kürt Dili Konferansı düzenlendi. Perşembe günü başlayan basına kapalı konferans, bugün 09.30'daki açıklamayla son bulacak.
Şebnem İşigüzel, Ece Temelkuran, Buket Uzuner gibi kadın yazarlarımızın etkinliklerine katılım iyiydi, ancak salonlar en çok Hicri İzgören, Halil İbrahim Özcan, Haydar Ergülen, Mustafa Köz, Kemal Varol, Yılmaz Odabaşı gibi isimlerin katıldığı şiir dinletilerinde doldu. Bugün Hasan Bülent Kahraman, Mıgırdiç Margosyan, Gaye Boralıoğlu, Cezmi Ersöz yarın ise Ender Özkahraman, Altay Martı, Tuncay Akgün, Tuna Kiremitçi, Ahmet Telli ve İskender Pala okurlarıyla buluşacak.
Kimi Diyarbakırlılar Kürtçe yerine Türkçenin sorunlarından söz edilmesine tepki gösterdi. Bu konu özellikle üç saat süren 'Dilimiz, dillerimiz ve edebiyat' başlıklı Necmiye Alpay, Mehmet Çetin panelinde tartışıldı. Sonunda herkesin önce kendi diline sonra da kaybolmaya yüz tutan her dile sahip çıkması gerektiği konusunda uzlaşıldı. (Kültür Sanat)