Diyarbakır'a gönül borcunu ödedi

'Deli Yürek/ Bumerang Cehennemi', önceki akşam Diyarbakır Dilan Sineması'nda ilk kez sinemaseverin karşısına çıktı.
Haber: GÜL ALTAN / Arşivi

DİYARBAKIR - 'Deli Yürek/ Bumerang Cehennemi', önceki akşam Diyarbakır Dilan Sineması'nda ilk kez sinemaseverin karşısına çıktı. Gönül borcu ödeniyordu, yönetmen Osman Sınav'a göre. Üç buçuk ay süren çekimlerde kendilerinden dostluklarını, sevgilerini ve yardımlarını esirgemeyen Diyarbakır halkına borçlarını ödemek
amacıyla ilk gala Diyarbakır'daydı. Filmin çıkış nostası Gaffar Okkan'ın memleketinde, ona bir karanfil bırakıyorlardı.
Osman Sınav, Kenan İmirzalıoğlu, Oktay Kaynarca, Melda Bekcan, Zara ve Emin Gürsoy, Batman Havaalanı'nda ve filmin sponsorlarından Prestige Otel'de folklor ekibi eşliğinde halkın da katılımıyla bir şenlik havası içinde karşılandı.
Gerçekle ilüzyon...
Osman Sınav, altı yıllık dizi serüvenini beyazperdeye taşıdığı filmle ilgili olarak, "Filmler gerçekleri anlatmak için çekilir, ancak gerçeği hayalle anlatır" dedi.
Gerçekten de gala bir yanda İl Valisi Cemil Serhatlı, OHAL Valisi Gökhan Aydıner ve yeni Emniyet Müdürü Atilla Çınar, terörle mücadele ekipleri ve polisler, diğer yanda coşku dolu halk ve pırıltılı görünüşleriyle filmin starlarını bir araya getirerek gerçekle ilüzyonu buluşturuyordu.
Gaffar Okkan suikastının 'gerçekle ilintili, ancak kurmaca failler'i ortaya çıkardı 'Deli Yürek'. "Bu memleketin ekmeğini yiyip ona ihanet edenler, bir gün ekmeğini yediklerinin kurşununu yerler" ya da "Bu ülkede kahramanlar bitmez" gibi replikler vatan sevgisini şaha kaldırırak, seyirciden alkış kopardı. Başlamasındaki 45 dakikalık gecikmeye ve de makinist hatası sonucu beş defa kısa bir süreliğine tersten izlemek zorunda kaldığımız ikinci bölüme rağmen, sonunda ayakta alkışlandı film.
'Deli Yürek'e gösterilen ilgiden son derece memnun olan ekip, hep bir ağızdan 'filme kalplerine koyduklarını' dile getirdi. Diyarbakır'da 'birilerinin' kendilerine söylediği gibi 'imkânsız diye bir şey olmadığına, imkânsız gibi görünen işlerin aslında sadece zaman aldığına inanmışlardı'.
Bu süreçte tabii bazı zorluklar da filmin terörü, aşkı, dostluğu harmanlayan konusu gereği karşılarına çıkmıştı. Hizbullah'ın suikast düzenleyeceği söylentisi yayılmış ve terörle mücadele ekibi aylar boyu eşlik etmişti onlara.
Diyarbakır'daki 'Deli Yürek günü' Dedeman Oteli'nde bir yetenek şovu havasında geçen sıra gecesiyle son buldu. İmirzalıoğlu zeybek oynadı, Kaynarca ve Zara türküler söyledi, 'Kuşçu' yani Emin Gürsoy şiir okudu. Alkışlar, naralar, davullar ve zurnalar ve tabii ki aşk, kahramanlık, vatansevgisiyle bir 'Deli Yürek' geçti Diyarbakır'dan. Yoluna bu akşam İstanbul'da, 5 Aralık'ta ise Berlin'de yapılacak galalarıyla devam edecek.