Diyarbakır'a sanat dopingi

Güneydoğu'ya sanat seferi sürüyor. Geçen yılın sonunda Hakkari'yle başlayan ve bölgenin kültür sanat yaşamına taze soluk getiren etkinliklerin benzeri bu kez Diyarbakır'da düzenleniyor.

DİYARBAKIR - Güneydoğu'ya sanat seferi sürüyor. Geçen yılın sonunda Hakkari'yle başlayan ve bölgenin kültür sanat yaşamına taze soluk getiren etkinliklerin benzeri bu kez Diyarbakır'da düzenleniyor. Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkanlığı ile Pi Halkla İlişkiler'in, Vedat Çetin ve Vecdi Sayar'ın genel koordinatörlüğünde düzenlediği Diyarbakır 1. Kültür ve Sanat Festivali bugün başlıyor.
Ben u Sen Burcu'nda saat 16.00'da başlayacak açılış konserine Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi Halk Müziği Korosu, Cahit Berkay, İlkay Akkaya, Mazlum Çimen, Rojin, Yasemin Göksu ve Ekrem Ataer katılacak.
3 Haziran'a dek sürecek festivalin programına gelince, oldukça zengin bir sanat haftası Diyarbakırlıları bekliyor. Festivalde tiyatro oyunları, film gösterimleri, konserler, söyleşiler ile öykü, resim ve karikatür gibi dallarda atölye çalışmaları gerçekleşecek.
Semih Kaplanoğlu'nun ödüllü çalışması
'Herkes Kendi Evinde', Fransız ve dünya sinemasının klasiklerinden Claude Berri'nin 'Germinal', başrollerinde Cem Yılmaz ve Mazhar Alanson'un oynadığı, Ömer Vargı'nın yönettiği 'Her Şey Çok Güzel Olacak', usta İngiliz yönetmen Ken Loach imzası taşıyan 'Carla'nın Şarkısı', Derviş Zaim'in 'Tabutta Rövaşata'sı, yurtdışında da pek çok ödüle layık görülen Nuri Bilge Ceylan'ın yönettiği 'Mayıs Sıkıntısı' festivalde yer alan filmlerden sadece birkaçı.
Onlarca sanatçı katılacak
Aksanat Prodüksiyon Tiyatrosu yapımı Işıl Kasapoğlu yönetimindeki 'Molly S' ve 'Knepp'i, Mahir Günşıray'ın yönettiği ve Tiyatro Oyunevi'nin sahnelediği 'Ceza Kolonisi', Müjdat Gezen Sanat Merkezi Topluluğu'nun 'Antigone'si de festivalde izlenebilecek oyunlar arasında yer alıyor.
Aslı Erdoğan, Mazlum Çimen, İsa Çelik, Mehmet Güleryüz, Işıl Özgentürk, Afşar Timuçin, Suzan Samancı, Orhan Alkaya'nın da aralarında bulunduğu pek çok sanatçı, festivalde kendi dallarında atölye çalışmaları düzenleyecek. Ayrıntılı bilgi için Tel: 0412 221 13 18 (Kültür Sanat)