Diyarbakır'da sanatsever coşkusu

Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi'nce düzenlenen ve 26 Mayıs'ta başlayan 'Diyarbakır 1. Kültür ve Sanat Festivali' dün sona erdi.

DİYARBAKIR - Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi'nce düzenlenen ve 26 Mayıs'ta başlayan 'Diyarbakır 1. Kültür ve Sanat Festivali' dün sona erdi. Festival kapsamında gösterime sunulan filmler, yaklaşık 25 bin Diyarbakırlıyı salonlara çekti. Mehmet Akif Ersoy Tiyatro Salonu ile Kültür Sarayı Devlet Tiyatro Salonu'nda sahnelenen yedi tiyatro oyununu da 6 bin kişi izledi.
Birçok etkinliğin bedava gerçekleştirildiği festivalde, sadece tiyatro ve sinema için izleyicilerden 1 milyon lira ücret alındı. Avrupa Birliği'nin 20 bin euro ile destek verdiği festivalde, şiir, fotoğraf, resim, sinema, müzik, öykü ve karikatür dallarında düzenlenen atölye çalışmalarına yüzlerce genç ilgi gösterdi.
Festivalde ayrıca Diyarbakır'ın tarihi surlarında Belediye Halk Müziği Çocuk Korosu, Ekrem Ataer, Cahit Berkay, Mazlum Çimen, Yasemin Göksu, Erdal Erzincan, Tolga Sağ, Ufuk Karakoç ve İlkay Akkaya tarafından konser verilirken, tiyatro sanatçısı Rutkay Aziz de şiirler okudu.
Festival kapsamında düzenlenen söyleşilere yönetmenler Nuri Bilge Ceylan, Zeki Demirkubuz, Canan Gerede, Semih Kaplanoğlu, Reis Çelik ve Serdar Akar ile MSÜ öğretim üyeleri Prof. Naci Soykan ve Afşar Timuçin katıldı.
Festivalde şiir dinletilerinin yanı sıra Ali Bayramoğlu, Prof. Murat Belge, Oral Çalışlar, Aslı Erdoğan ve Muhsin Kızılkaya'nın da katıldığı birçok panel düzenlendi. Ayrıca festivalde, Nâzım Hikmet'in 28'inci, Diyarbakırlı şair Ahmed Arif'in ise 10'uncu ölüm yıldönümü dolayısıyla anma töreni düzenlendi.