Diyarbakır'da yazar- okur buluşması başladı

Diyarbakır'da yazar- okur buluşması başladı
Diyarbakır'da yazar- okur buluşması başladı

Kitap Fuarı?nın açılışını Osman Baydemir ve Doğan Hızlan yaptı.

DİYARBAKIR - ‘Yazının Kadim Coğrafyasına Yolculuk’ sloganıyla TÜYAP Fuarcılık ve Türkiye Yayıncılar Birliği’nin işbirliğiyle ilk kez düzenlenen Diyarbakır Kitap Fuarı dün törenle açıldı. 110 yayınevi ile 40 eğitim kurumunun katıldığı fuarın açılışına TÜYAP yöneticileri İlhan Ersözlü ve Deniz Kavukçuoğlu, Diyarbakır Belediye Başkanı Osman Baydemir, Doğan Hızlan ve Radikal yazarı Altan Öymen de katıldı
300 yazarın okurla buluşacağı ve 100 bini aşkın ziyaretçinin gelmesinin beklendiği fuarın açılışında konuşan Baydemir, Diyarbakır’da kitaba ulaşmanın zor olduğunu ve fuar sayesinde bu sıkıntının ortadan kalktığını ve kitap fuarının geleneksel hale gelmesi için destek vereceklerini söyledi.
Doğan Hızlan ise fuarın ve sanatın üç büyük şehrin sınırları dışına çıkmasından duyduğu mutluluğu belirtti. “Sanatın herkes için olduğu kanısındayım. Her kente gidince bir yazarı hatırlarım” diyen Hızlan, Diyarbakır’da Kürt yazar Mehmet Uzun’u hatırladığını vurgulayarak “Burada Kürt yazarların, Kürt kitaplarının olması Türkiye’nin zenginliğidir. Mehmet Uzun çektiklerini kinle değil acı ile söylüyor. Mehmet Uzun, modern Kürt dili ve edebiyatının yaratıcısıdır. Farklı dillerin, farklı kültürlerin, farklı dünyayı algılamaların çağımızdaki çeşitliliğin güzelliği olduğunu savunurum. Kürt dili ve edebiyatının bu bağlamda gelişmesini, okunmasını destekliyorum” diye konuştu.
Altı gün sürecek fuara Mıgırdiç Margosyan, Doğan Hızlan, Ahmet Telli, Altan Öymen, Zeynep Oral, Baskın Oran, Ahmet İnsel, Ömer Laciner, Fırat Ceweri, Oya Baydar, Muhsin Kızılkaya, Özcan Karabulut, Adnan Binyazar, Ömer Türkeş, Hicri İzgören, Kemal Varol, Şükrü Erbaş, Sezai Sarıoğlu ve Sennur Sezer gibi yazarlar konuk olarak okurlarıyla buluşacak. (aa)


    ETİKETLER:

    BASKIN ORAN