Doğan Holding'in fotoğrafçı doktoru

Doğan Holding'in fotoğrafçı doktoru
Doğan Holding'in fotoğrafçı doktoru
Haber: ELİF İLAYDA SERBEST / Arşivi

Süleyman Çam, 12 yıldır Doğan Holding’de çalışan bir doktor. Doktorluğun yanı sıra fotoğrafla da uğraşıyor. Çeşitli fotoğraf yarışmalarında toplam 28 ödülü bulunan Çam’ın babasının hediye ettiği ‘Lubitel II’ fotoğraf makinesiyle başlayan fotoğraf serüveni, İFSAK’ta devam eden ‘Siyahla Yazılanlar’ sergisine kadar uzanıyor.
İlk başlarda makinenin tepesinden bakınca gördüğü manzaraya hayran olan Çam, nasıl daha iyi fotoğraf çekebilirim sorusuna cevap aramaya başlamış ancak, bu soru doktor olma hayalinin gölgesinde kalmış. Dijital fotoğrafçılığın gelişmesiyle fotoğrafla tekrar ilgilenmeye başlayan Çam, değişimini “Fotoğrafa bakış açım zaman içerisinde değişti; öyle ki önceleri ben fotoğraf çekerdim, şimdi ise fotoğraf beni çeker oldu peşinden” sözleriyle ifade ediyor. Fotoğraf konusunda eğitimi bulunmayan Çam, daha iyiyi bulmak için fotoğrafı iyi bilenlere de danışmış, Çam bu süreçten “Aslında bu birebir eğitim gibiydi. Önceleri hep fotoğraflarımı yorumlardık. Şimdilerde ise bu dostlar ne çekiyorum diye merak eder oldular” şeklinde söz ediyor.
İki kişisel sergisi bulunan Süleyman Çam, hayal ettiği iki projesi bulunmasına rağmen, salon bulmakta zorlandığını belirtiyor. Hürriyet binası Çetin Emeç Salonu’nda, İFSAK’ta ve Yıldız Teknik Üniversitesi’nde sunum ve seminerler gerçekleştiren Çam’ın İFSAK’taki ‘Siyahla Yazılanlar’ sergisi 23 Mart’a kadar görülebilir.