Doğan ödülleri sahiplerini buldu

Aydın Doğan Vakfı'nca bu yıl 18'incisi düzenlenen Uluslararası
Karikatür Yarışması'nda dereceye girenlere ödülleri önceki akşam Devlet Resim ve Heykel Müzesi'nde düzenlenen törenle verildi.

ANKARA - Aydın Doğan Vakfı'nca bu yıl 18'incisi düzenlenen Uluslararası
Karikatür Yarışması'nda dereceye girenlere ödülleri önceki akşam Devlet Resim ve Heykel Müzesi'nde düzenlenen törenle verildi. Anadoluselen Vokal Topluluğu'nun konseriyle başlayan törende, daha sonra Aydın Doğan Vakfı'nı tanıtan bir sinevizyon gösterisi sunuldu.
'18. Uluslararası Aydın Doğan Vakfı Karikatür Yarışması'na bu yıl 94 ülkeden 1436 sanatçı toplam 4 bin 301 eserle katılmıştı. Gecede yarışmanın birincisi Ukraynalı karikatürist Alexandr Kostenko, ikinci Sait Munzur ve üçüncü olan Polonyalı karikatürist Mıdan Andrzej Graniak'a ödülleri verildi. Gecede ayrıca yarışmada başarı ödülüne layık bulunan on iki sanatçının ödül plaketleri de dağıtıldı.
'18. Uluslararası Aydın Doğan Vakfı Karikatür Yarışması'nın ödül töreninde bir konuşma yapan Aydın Doğan Vakfı Yürütme Kurulu Başkanı Orhan Birgit, Türkiye'de, birçok güzel sanatlar fakültesi bulunmasına karşın, henüz güzel sanatlar üniversitesi kurulmadığını belirterek, devletin böyle bir üniversiteyi kurması halinde, vakfın gerekli katkıyı sağlayacağını söyledi. Bir karikatür müzesi kurulmasını da isteyen Birgit, böylece bu tür yarışmalara katılan karikatürlerin burada sergilenebileceğini belirtti. Birgit, gelecek yıl düzenlenecek yarışmanın temasının 'terör' olarak belirlendiğini de sözlerine ekledi.