Doğançay sergisi İstanbul Modern'de

Doğançay sergisi İstanbul Modern'de
Doğançay sergisi İstanbul Modern'de
Çağdaş Türk sanatının önde gelen isimlerinden Burhan Doğançay'ın 50 yıllık çalışmalarından oluşan "Kent Duvarlarının Yarım Yüzyılı: Burhan Doğançay Retrospektifi" sergi, 23 Mayıs'ta İstanbul Modern'de açılacak.

İstanbul Modern 'den yapılan açıklamaya göre, “Kent Duvarlarının Yarım Yüzyılı: Burhan Doğançay Retrospektifi” sergisinin, Burhan Doğançay'ın 14 ayrı dönemini ve dünyanın önde gelen müzelerinin koleksiyonlarında bulunan çalışmalarını sanatseverlerle buluşturacak. Yıldız Holding'in sponsorluğunda, 23 Mayıs-23 Eylül tarihleri arasında İstanbul Modern Süreli Sergiler Salonu'nda açılacak sergi, Doğançay'ın yarım yüzyıllık sanatsal birikimini aktaracak. Serginin küratörlüğünü, Levent Çalıkoğlu yapacak. 

Bir kent gezgini olarak yarım yüzyıldır dünyanın farklı şehirlerindeki duvarların izini süren Doğançay, 1960'lardan bugüne duvarlar aracılığıyla modern ve çağdaş kent kültürünün toplumsal, kültürel ve politik dönüşümünü araştırıyor. Zamanın her türlü müdahalesine açık bu yüzeyleri bir antropolog gibi inceleyen Doğançay, kamusal alandaki duvarların kişisel anlatı ve mesajlarla biçimlenmesini resmediyor, kent hayatındaki toplumsal dönüşümlere sosyal ve politik imgelerle işaret ediyor. Doğançay'ın çalışmalarındaki çeşitlilik, farklı üslup ve tekniklerle işlediği serilerden meydana geliyor. (AA)