'Doğru yoldayız'

Akbank Oda Orkestrası'nın klasik müziği genç kuşaklara da sevdirmek amacıyla gerçekleştirdiği 'Gençlik Konserleri' serisi bu sezonda da sürüyor.
Haber: TÜMAY YAZICI / Arşivi

İSTANBUL - Akbank Oda Orkestrası'nın klasik müziği genç kuşaklara da sevdirmek amacıyla gerçekleştirdiği 'Gençlik Konserleri' serisi bu sezonda da sürüyor. Bugüne kadar İstanbul'daki üniversitelerin yanı sıra Kayseri, Diyarbakır, Mardin gibi Anadolu'nun birçok şehrinde konser veren Akbank Oda Orkestrası'nın şefi Cem Mansur kendi deyişiyle müziğin anlatılabilirliğine ve canlı müziğin tekrar edilemez bir tecrübe yaşatması gerektiğine inançlarının her konserde güçlendiğini belirtiyor: "Müzik yabancı kökenli, penguen gibi giyinmiş insanların 'Atatürk istedi, yapmasak ayıp olur' tavrıyla yaptığı bir iş değil. Buna gönlünü açan herkesin yaşamına büyük zenginlikler getirebilecek bir şey olabiliyor. Bunları yaşatmak için ukalalık edip bin tane teknik terim kullanmadan pekâlâ mümkün olduğuna inanıyorum. Genç dinleyici için, kendilerine benzeyen genç, dinamik, güleryüzlü insanlarca seslendirilmesinin yarattığı heyecanı gördükçe kesinlikle doğru yolda olduğumuza inanıyorum."
Orkestra üyelerinin de bu konuda kendisiyle aynı heyecanı paylaştığına dikkat çeken Cem Mansur, "İlk Güneydoğu turnemizden önce kendilerine, 'İnsanların bu konuya uzak oldukları yerlere gidiyoruz diye daha az iyi çalabiliriz' gibi bir tavrımızın olmaması gerektiği konusunda bir konuşma yapacaktım, yapmadım. Turne boyunca herkes, en birikimli dinleyiciye çalar gibi canını dişine takıp çaldı," diyor.
Üç sezondur süren 'Gençlik Konserleri' serisi kapsamında Mansur, üniversite öğrencilerine çalacakları eserler hakkında bilgi veriyor; onların sorularını yanıtlıyor. En çok şefin işlevi ve orkestra ile ilişkisi üzerine soru yöneltildiğini belirten Mansur Diyarbakır'da yaşadığı ve unutamadığı bir anekdotunu da şöyle aktarıyor: "Konserden sonra bir genç yanıma geldi ve heyecanla, "Müthişti, CD'den dinlemeye hiç benzemiyormuş. Siz, yüzyıllar önce yazılmış bir eseri bir defalığına bizim için var ettiniz ve müzik durduğunda artık o eser yoktu". Müziğin neden hâlâ önemli olduğu konusunda bu gencin ifadesinin derinliğini Londra veya Viyana'da verdiğiniz bir konserden sonra çok kişiden duyamazsınız."
Akbank Oda Orkestrası 'Gençlik Konserleri' bugün saat 19.30'da Sabancı Üniversitesi Gösteri Merkezi'nde ve yarın saat 18.00'de Maltepe Üniversitesi'nde konser verecek.