Doğu ile Batı notalarda birleşince

Dünyanın en önemli jazz festivallerinden biri Montreal Uluslararası Caz Festivali, her yıl yaklaşık 200 bin...

MONTREAL - Dünyanın en önemli jazz festivallerinden biri Montreal Uluslararası Caz Festivali, her yıl yaklaşık 200 bin kişinin izlediği açıkhava konserini bu yıl Burhan Öçal ve Mercan Dede'nin art arda vereceği konserlere ayırdı. 'Doğu ile Batı buluşuyor' başlığında gerçekleşecek konserlere, İstanbul Oriental Ensemble eşliğinde Burhan Öçal & Jamaaladeen Tacuma ve konuk sanatçı olarak Mercan Dede Trio katılıyor. 3 Temmuz'da saat 21.00'de, General Motors Sahnesi'nde gerçekleşecek her iki konser de tüm Amerika kıtasında canlı olarak TV'de yayımlanacak. 8 Temmuz'a kadar sürecek festivalde 2 binden fazla müzisyenin katılımıyla, 500'ü aşkın gösteri, 150 civarı kapalı ve açık mekân konseri gerçekleşecek.
Burhan Öçal ve Jamaaladeen Tacuma'nın Doublemoon etiketiyle çıkan 'Groove Alla Turca' albümü, geçtiğimiz mart ayında Fransa'da Blue Birds tarafından yayımlanmış, şimdi de Night&Day etiketiyle Kuzey Amerika'da prömiyerine hazırlanıyor. Müzik aracılığıyla zamanın ve kültürlerin sınırlarını aştığına inanan darbuka, kudüm, kös, bendir gibi vurmalıların yanı sıra divan sazı, tambur, ud gibi çalgıların ustası Burhan Öçal, yepyeni bir sentez müziğinin; bas gitarın müzik içindeki rolünü kökünden değiştiren radikal basçı Jamaaladeen
Tacuma ise beste ve düzenlemelerinde yepyeni bir dilin peşinde koşuyor. Birbirinden oldukça farklı sanatçı kimliklerini aynı potada ustaca eritmeyi başaran, ney, bendir ve vokal sanatçısı Mercan Dede, yeni albümü 'Seyahatname' de sadece Doğu-Batı, geçmiş-gelecek, iç-dış gibi sanal yolculuk temalarını işlemekle kalmıyor; aynı zamanda sufi müziğinin derinliğini ve ruhani boyutunu da elektronikayla ustaca ve bir DJ kıvraklığıyla birleştiriyor. Sanatçı son albümü 'Seyahatname'de dinleyenleri kategoriler ötesi, akustik-elektronik, iddialı bir çalışma ile karşı karşıya bırakıyor.
(Kültür Sanat)