Doğu'ya dair hatıralar

Yüzlerce yıllık seyahatnamelerden gravür albümlerine ve Osmanlı'nın bastığı ilk kitaplara kadar uzanan bir çeşitliliğe sahip 233 kalem eski eser satışa çıkıyor.

İSTANBUL - Yüzlerce yıllık seyahatnamelerden gravür albümlerine ve Osmanlı'nın bastığı ilk kitaplara kadar uzanan bir çeşitliliğe sahip 233 kalem eski eser satışa çıkıyor. Antik A. Ş. tarafından Libraire de Pera'yla işbirliği içinde hazırlanan müzayede 18 Aralık'ta Maçka'daki Antik Palace'ın Hünkâr Salonu'nda gerçekleşecek. Müzayede kapsamında Çanakkale Savaşları'ndan kalma orijinal emir pusulaları, raporlar, savaş planları gibi Osmanlı ve İngiliz belgeleri de satılacak.
Osmanlının ilk matbaaları olan Müteferrika ve Mühendishane'de basılmış kitaplar, elyazmaları Kanuni'nin divanı için hazırlanmış nadir bir cilt, 1743 tarihli bir Anadolu haritası, pek çok seyyahın 18 ve 19. yüzyılda basılmış gravürlerle süslü doğu izlenimlerini anlatan kitaplar da müzayede de yer alacak. Müzayede kataloğunda Osmanlı tarihini anlatan kitaplar da önemli bir yer tutuyor. Hammer tarihinin 1827 baskısı, Dimitri Kantemir'in yazdığı Osmanlı Tarihinin Almanca ve İngilizce baskıları ile çeşitli kişilerce hazırlanmış pek çok Osmanlı kıyafetleri ve gündelik yaşam albümleri yeni sahipleriyle buluşacak.
Müzayedede satışa sunulacak Namık Kemal imzalı bir kitabın yanı sıra Türk resminin pek çok ustasının imzalı sergi albümleri de sanat tarihçilerin ilgisini çekecek eserler arasında yer alıyor. Açılış fiyatlarının 500 milyon lira ile 18 milyar lira arasında değiştiği 'Antika ve Nadir Kitaplar, Gravürler, Haritalar ve Fotoğraf Müzayedesi' saat 15.00'te başlayacak. Meraklılar, talip olacakları eserleri 18 Aralık'a kadar müzayede salonuna gidip inceleyebiliyor. Bilgi için Tel: 0 212 236 24 60 (Kültür Sanat)