Don Kişot'u tanıyalım

Taksim Tarlabaşı Zambak Sokak'ta kapılarını açarak Beyoğlu'na İspanyol rüzgârını getiren Cervantes Enstitüsü'nün müdürlük görevini Jose Luis Melena Jimenez üstlendi.
Haber: EVRİM ALTUĞ / Arşivi

İSTANBUL - Taksim Tarlabaşı Zambak Sokak'ta kapılarını açarak Beyoğlu'na İspanyol rüzgârını getiren Cervantes Enstitüsü'nün müdürlük görevini Jose Luis Melena Jimenez üstlendi. İspanyol Bask Bölgesi Üniversitesi'nde de profesörlük görevinde bulunan Jimenez, Cervantes Enstitüsü ve İspanyol kültürünün Türkiye'ye yönelik katkısını Radikal'e değerlendirdi.
Jimenez konuşmasında ikinci bir kültür merkezinin Ankara'da açılması girişiminde bulunduklarını aktarırken İspanya'da açılacak bir Türk Kültür Merkezi'nin de söz konusu olduğunu müjdeledi.
Türkiye'nin İspanyol kültürü açısından önemi nedir?
İspanyol dilinde Türkçeden yerleşmiş bazı kelimeler de mevcut. Akdeniz ülkeleri, halkları için İspanyol kültürüne duyulan ilgi normalde İtalya sınırlarından öteye gidemiyor. Sadece çok kısa bir süreden beri İspanya artık bu sınırların sonuna doğru açılmakta.
Yunan ve Türk halkları ile birlikte diğer halkları tanımak adına İspanya'da uyanan büyük bir ilgi söz konusu. Türk kültürünün
İspanya'daki tanımı sayın Ecevit'in söz verdiği gibi İspanya'da kurulacak bir Türk Kültür Merkezi'nin oluşturulabilmesiyle de daha hoş sonuçlara yol açacaktır.
Özellikle müzik ve edebiyat, Türkiye ve İspanya'nın kurduğu kültürel köprünün iki önemli sacayağı değil mi?
Tabii. Özellikle müzikler, dil sınırlarını aşan özellikleri içinde barındırır. Ve böylece halklar, dilden çok müzik aracılığıyla birbiriyle iletişim kurabilir.
Merkezin bu yılki programında neler olacak?
Programı henüz şekillendiriyoruz. Binamıza yani taşındık ama İspanyolca kurslarımızın kayıtları başlamış durumda.
Kültür turizmi konusunda atılımlarınız olacak mı?
Elbette. İki ülke halkının birbirini tanıması adına atılacak en somut adımlardan biri de bu olacak.
Görsel sanatlar konusunda çizdiğiniz bir hedef var mı?
İspanya ve Amerika ülkelerinden çıkan sinema filmleri ve yönetmenlerin üzerine odaklanan gösterimler konusundaki faaliyetlerimiz söz konusu.
Türkiye İspanya'da nasıl tanınıyor?
Hatırladığım kadarıyla evlendiğim ilk yıllarda evimizle çocuklarımızla genç bir Türk bayan ilgileniyordu. Kendisi bana ilk Türkçe kelimeleri öğreten insan olmuştu. Türkiye ve Türkçenin İspanya'daki tanınırlığı tamamiyle kişisel tecrübelerle orantılı. Organize bir faaliyet söz konusu değil, ama İspanya'da açılacak Türk Kültür Merkezi'yle bu mümkün olabilecek.
Türkiye'deki başka bir kentte de İspanyol Kültür Merkezi açılacak mı?
Yakın tarihte büyük olasılıkla, görsel kaynaklarıyla zenginleşecek bir kültür merkezi daha Ankara'da hizmete girecek.
Cervantes Kültür Merkezi'yle ilgili bilgi için Tel: 0212 292 65 36