Dormen Tiyatrosu perdelerini kapattı

Devlet Sanatçısı Haldun Dormen, adını taşıyan Dormen Tiyatrosu'nu, 46 yıl sonra ekonomik nedenlerle kapattı.

Yıllarını, oyuncu, oyun yazarı, öğretmen, yapımcı ve yönetmen olarak tiyatroya adayan Devlet Sanatçısı Haldun Dormen, adını taşıyan Dormen Tiyatrosu'nu, 46 yıl sonra ekonomik nedenlerle kapattı.
Dormen Tiyatrosu'nu, 1955'te 'Papaz Kaçtı' oyunuyla açan, bugüne kadar 120'den fazla oyunda rol alan, 30'u müzikal olmak üzere 140 oyun yöneten Dormen, "Tiyatroyu, parasal olarak içinden çıkılamaz duruma geldiği için kapattım" dedi.
Tiyatroyu bir daha açmak niyetinde olmadığını belirten Dormen, şunları söyledi:
"Ben patronluk yapamıyorum. Yönetmenim, oyuncuyum, yazarım ve hocayım. Tiyatroya da kırgın değilim. Tiyatrodan uzak kalmam için de bir neden yok. Onun için Dormen Tiyatrosu macerasına girip de bir sürü şeyin altına girmem anlamsız. Tiyatrom böyle bir süreçten geçti. Bizim de suçlarımız var herhalde... Parasal olarak çok sağlam temellere bağlamak lazımdı ama benim pek paraya aklım vermez. Zaten patron olmam da doğru değildi."
Dünyada 46 yıllık geçmişi bulunan başka özel tiyatro olmadığını kaydeden Dormen, ''Yazık oldu... Gençlere yetişme imkanı veriyordu. ¶
Dünyada 46 yıllık geçmişi bulunan başka özel tiyatro olmadığını kaydeden Dormen, şöyle devam etti:
"Yazık oldu... Gençlere yetişme imkanı veriyordu. Benim için en yazık tarafı da o... Dormen Tiyatrosu'ndan bugüne kadar birkaç yüz kişi yetişti. Çok iyi oyuncular yetişti."
Dormen Tiyatrosu'nun artık misyonunu doldurduğunu belirten Dormen, tiyatronun kendisine maddi hiçbir şey kazandırmadığını, buna karşılık 'elinde avucundaki bir sürü şeyi aldığını' da dile getirdi.