Dorsay'a yanıt: Eski oyuncular baş tacımızı

Dorsay'a yanıt: Eski oyuncular baş tacımızı
Dorsay'a yanıt: Eski oyuncular baş tacımızı
Altın Portakal'dan 'Antalya'ya eski oyuncuları bedava tatil yaptırmaya getiriyorlar' diyen sinema eleştirmeni Atilla Dorsay'a yanıt: 'Yeşilçam sanatçıları baş tacımız'


Ahmet İSTEK

ANTALYA /DHA

ANTALYA Kültür ve Sanat Vakfı (AKSAV), sinema eleştirmeni ve bu yılın Altın Portakal Ulusal Uzun Metraj Film Yarışması jüri üyesi Atilla Dorsay'ın, “Eski ünlüler Altın Portakal'a bedava tatil yapmak için geliyor” sözlerine yanıt verdi. AKSAV Genel Müdürü Göksel Kumsal, “Yeşilçam'ı Yeşilçam yapan eski ünlüler Altın Portakal'ın onur konuklarıdır” dedi.

Genel Müdür Kumsal, Atilla Dorsay'ın bir televizyon kanalında yaptığı açıklamalarına yanıt verdi, “Fikrine saygı duymakla birlikte görüşüne katılmıyoruz” dedi. Göksel Kumsal, eski ünlülerin festivale katkılarının hiçbir şekilde yadsınamayacağını söyledi. Kumsal, “Yeşilçam sanatçıları festival döneminde kentteki birçok etkinliğe, okullara, mahallelere gidip halkla içiçe oluyor ve festivalin halkla buluşmasında önemli bir işlevi yerine getiriyor” diye konuştu.

Kumsal, Dorsay'ın, “Korteje katılıp dönsünler” görüşüne de katılmadığını vurguladı. Kumsal, “Kortej sonrasındaki halkla buluşmaları gerçekten görülmeye değer. Filmlerde rol almasalar bile Yeşilçam ile yaşıt olan festivalimizin gündeme taşınmasında da büyük önemleri var” yorumunu yaptı.

Göksel Kumsal, “Altın Portakal Film Festivali'nin bu sanatçılara vefa borcu var. Onları davet edip ağırlamak kadar da doğal birşey olamaz. Bu davetler önümüzdeki yıllarda da devam edecek. Başkan Mustafa Akaydın'ın söylediği gibi ‘Yeşilçam sanatçıları başımızın altın tacıdır'. Hem Yeşilçam hem de festival bu ülkede birlikte büyümüş önemli iki figürdür” diye konuştu.
Kumsal, festivale 1000 civarında davetli olduğunu, bunlardan 800'ünün panel, söyleşi, galalar için geldiğini, geriye kalan yüzde 20'lik davetli grubunun ise sanatçı- halk buluşmasında önemli bir misyonu yerine getirdiğini söyledi.