'Dört dörtlük' virtüözler gecesi

'Dört dörtlük' virtüözler gecesi
'Dört dörtlük' virtüözler gecesi
Cazın dört hakiki yıldızı bu akşam Garanti Bankası sponsorluğunda düzenlenen 22. İstanbul Caz Festivali sahnesinde buluşuyor. Saksofonda Underground grubunun lideri Chris Potter, basta Grammy ödüllü Dave Holland, gitarda Blue Note müzisyeni Lionel Loueke ve davulda son dönemde caz sahnesinin en faal isimlerinden Eric Harland eşsiz bir caz ziyafeti vaat ediyor. Bu dört dörtlük' cazcıları Barış Selimoğlu yazdı...

DÖRT DÖRTLÜK VİRTÜÖZLER AYNI SAHNEDE
Bu yıl festivalde cazseverleri en mutlu edecek konserlerinden biri yıldız isimleri bir araya getiren proje. Dave Holland’ın “Prism” projesinde ve birçok albümünde birlikte çaldığı davulcu Eric Harland, Critical Mass albümünde ona eşlik eden saksofoncu Chris Potter ve daha önce Herbie Hancock’un “The River of Possibilities” projesinde birlikte çaldığı gitarist Lionel Loueke’den oluşan proje, dünya turnesinin bir ayağı olarak İstanbul ’a uğrayacak. Projenin mimarı Dave Holland’ı ve diğer müzisyenleri kısaca tekrar anımsayalım.

DAVE HOLLAND

Miles Davis’in muhteşem basçısı Ron Carter’ın ekipten ayrılmasının ardından, efsaneleşmiş In a Silent Way ve Bitches Brew albümlerinde çalan 21 yaşındaki genç basçının performansı herkesi büyülemişti. Dave Holland’ı caz müziğine kazandıran Miles Davis olmuştu. Grubuna seçtiği müzisyenler konusunda son derece hassas davranan Davis’in ne denli doğru bir tercih yaptığını, Dave Holland’ın her geçen gün daha da parlayarak süren 50 yıla yaklaşan kariyerine baktığımızda anlıyoruz. Miles Davis, Thelonious Monk, Stan Getz, Chick Corea, John McLaughlin, Hebrie Hancock, Kenny Barron gibi isimlerle yan yana çalan Holland, bugüne dek 20’si kendi adına olmak üzere 150’ye yakın albümde çalmış. En son geçen yıl Kenny Barron’la birlikte yaptıkları duo albüm Art of Conversation için düzenlenen turne kapsamında İstanbul’a gelen Dave Holland, müzikseverlere büyülü dakikalar yaşatmıştı Barron ile birlikte.

CHRIS POTTER

Cazın gelmiş geçmiş en iyi tenor saksofoncularından biri olan Michael Brecker’ın, “dinlemekten en büyük haz duyduğum saksofoncu” şeklinde nitelendirdiği ve günümüzün üst klasman müzisyenleri arasında gösterilen Chris Potter da bu projenin üyelerinden biri. Onu sadece saksofoncu olarak nitelendirmek doğru değil aslında. Gitar ve piyanoyla başladığı enstrüman sevdası, Paul Desmond dinledikten sonra saksofona doğru ilerlemiş. 2002 yılında John Scofield, Adam Rogers, Kevin Hays, Scott Colley ve Bill Stewart’la birlikte Verve’den çıkarttığı Traveling Mercies adlı albümü eleştirmenler ve cazseverler tarafından çok beğenilmişti. En son ECM etiketiyle 2013’te çıkarttığı Sirens adlı albümü ise müzikal olgunluğa eriştiği bir nokta olarak nitelendirildi. O albümde de yine Eric Harland davulda yer alıyordu ve albüm Homeros’un ünlü destanı Odysseia’nın müzikal bir yansımasıydı.

ERIC HARLAND

1978 doğumlu oldukça genç bir müzisyen Eric Harland. Ben kendisini ilk olarak Jacky Terrason’la birlikte dinlemiş olsam da, o adını ilk olarak Charles Lloyd Quartet’le birlikteyken duyurmuştu. Dave Holland’ın ‘Prism’ projesinde ve Joshua Redman’ın grubunda çalarken, tüm caz dünyası müthiş bir davulcu kazandığının farkına varmıştı. 2003 yılında yaşayan efsanelerden McCoy Tyner’ın Land of Giants albümünde, Bobby Hutcherson ve Charnett Moffett gibi tecrübeli isimlerle birlikte çaldı. “Sideman” olarak Terence Blanchard, Ravi Coltrane, Chris Potter ve Kenny Garrett gibi önemli isimlerle çalan Harland, 2010’da ilk albümü Voyager’ı, 2014’te ise Vipassana’yı çıkarttı. En son da Elif Çağlar’ın Misfit adlı albümünde rastladık kendisine.

LIONEL LOUEKE

Afrika’nın caz müziğine kazandırdığı bir yetenek de Lionel Loueke. Kendisi için bir Herbie Hancock keşfi dememiz hiç yanlış olmaz aslında. Terence Blanchard’la çalarken 2004’te ilk albümü Incantation’ı çıkartmış, ardından da Herbie Hancock’un Possibilities albümünde yer bulmuştu. Ardından, Herbie Hancock’un direktörlüğünü yaptığı Thelonious Monk Institute of Jazz’e girdi. Burada yeteneğini daha da pekiştiren Loueke, kendine özgü gitar ve vokal tekniğiyle günümüz caz müziğinin en aranan isimlerinden biri oldu. Avishai Cohen, Gretchen Parlato gibi çağdaş tınılara sahip isimlerle birlikte de çalışan Loueke’nin, caz müziğinde derin izler bırakacak bir müzisyen olması kaçınılmaz görünüyor. (Barış Selimoğlu'nun yazısı Caz Festivali dergisinden alınmıştır.) https://www.facebook.com/garanticazyesili

CHRIS POTTER-DAVE HOLLAND-LIONEL LOUEKE-ERIC HARLAND
13 Temmuz Pazartesi 21:00, CRR Konser Salonu, Biletler: 80 TL, 70 TL, 60 TL, 50 TL/ Öğrenci: 40 TL