Dört Sandalye Dört Beden

Dört Sandalye Dört Beden
Dört Sandalye Dört Beden
Yeni Dot oyunu 'Sarı Ay', seyirciyi hemen içine alan metinlerden değil. Ama özgün ayrıntılarla dolu reji ve olağanüstü performanslar sayesinde sonuç pırıl pırıl
Haber: ZEYNEP AKSOY / Arşivi

İskoçya’da küçük bir kasaba. Kasabanın “delikanlı” genci Lee, Lee’nin depresif annesi, sorun yaşadığı üvey babası. Ve “Sessiz Leyla”. Müslüman bir ailenin, hiç konuşmayıp çok düşünen, kendini kesen, ünlülerle dolu dergilere meraklı kızı… Lee bir suç işler ve iki kafası karışık ergen, Lee’nin gerçek babasının yaşadığına inandığı yere, Highland’lere bir maceraya kaçarlar.
Dot’un yeni oyunu, David Greig’in ‘Sarı Ay’ının öyküsü bu kadar basit. Birçok örneğini gördüğümüz bir ‘Bonnie & Clyde’ versiyonu aslında. Oyunu özel ve ilginç kılan, metnin biçimi. Neredeyse hiç diyaloğun olmadığı, 7 karakteri canlandıran dört oyuncunun karakter, anlatıcı, 3’üncü tekil şahıs, yüksek sesle düşünme arasında sürekli mekik dokuduğu, ilk aşk, parçalanmış aileler, kendine zarar verme, yabancılaşma gibi temalarını sanki gizlemeye çalışan, zor mu zor bir metin.
Bu “imkânsız” metni açan, çözümleyen, berraklaştıran ve heyecanla izleten, Pınar Töre’nin çok özgün ayrıntılarla dolu, milimetrik, koreografi gibi rejisi ve oyuncuların olağanüstü performansları. Seyirciyi hemen içine alan bir oyun değil ‘Sarı Ay’, anlatıcı temelli olduğu için tekrara düşme riski var, oyuncuları da yönetmeni de çok kolay yolda bırakabilir, tehlikelerle dolu… Töre’nin fiziksel tiyatroya, beden kullanımına dayanan, her minik detayla uğraşan dinamik rejisi, çok sıkı çalışmış kastın enerjisi ve duygusu yüksek performanslarıyla birleşip bu “kazık” oyunun kurduğu tuzakları aşmış ve trajedinin damarında kahkaha attıran, pırıl pırıl parlayan bir iş çıkmış ortaya. 4 adet sandalye ve 4 bedenle kurulmuş, gerçekliğinin içinden masal geçen bir dünya .
“Pür tiyatro nasıl iyi yapılır”a verilmiş çok sağlam bir cevap “Sarı Ay”. Sezonun iddialılarından olacaktır.


  ETİKETLER:

  Dünya

  ,

  aşk

  ,

  Oyun

  ,

  suç

  ,

  karakter

  ,

  ,

  dolu

  ,

  töre