Dostları Kurçenli'yi uğurladı

Dostları Kurçenli'yi uğurladı
Dostları Kurçenli'yi uğurladı

Törende Nesteren Davutoğlu duygusal bir konuşma yaptı.

Yaklaşık 1.5 yıldır kanser tedavisi gören ve durumunun ağırlaşması üzerine kaldırıldığı hastanede önceki gün vefat eden yönetmen ve senarist Yusuf Kurçenli (65) dün son yolculuğuna uğurlandı. Kurçenli için ilk tören Beyoğlu Atlas Sineması’nda düzenlendi.
Buradaki törende, sinema salonundaki sahnenin ortasına Yusuf Kurçenli’nin tabutu, tabutunun önüne de bir fotoğrafı ile çiçekler konuldu. Tören, Kurçenli’nin asistanı Yıldız Bakoğlu tarafından hazırlanan ve Kurçenli’nin hayatının anlatıldığı gösterimle başladı.
Törende konuşan Nesteren Davutoğlu, acıklı şeyler söylemek istemediğini belirterek, hem çok üzgün, hem de çok mutlu olduğunu dile getirdi. Sanatçı Rutkay Aziz ise Kurçenli’nin ilkeli, dürüst,ahlaklı, namuslu insanı seven, gerçekçi olduğunu ifade ederek, “Filmlerinde hep Türkiye gerçeğini anlattı” diye konuştu. Yönetmen Yavuz Özkan da hayatı boyunca onun dostluğunu yanı başında hissettiğini söyledi.
Törene sinema dünyasının tanınmış isimleri, Kurçenli ailesi ve yönetmenin dostları katıldı. Kurçenli’nin cenazesi buradaki töreni takiben ikindi vakti Teşvikiye Camisi’nde kılınan namazın ardından Yeni Ulus Mezarlığı’nda toprağa verildi.