DOT 'Kış Dönümü'ne aralıkta giriyor...

DOT 'Kış Dönümü'ne aralıkta giriyor...
DOT 'Kış Dönümü'ne aralıkta giriyor...
DOT yeni sezonu, Dotkanyonda adlı yeni mekanında, 'Kış Dönümü' adlı oyunla açıyor. 3 Aralık'ta prömiyer yapacak oyun 10 yıl süren savaşın ardından insanlığı dahil her şeylerini kaybetmiş iki kadın, bir çocuk ve savaştan dönen bir askerin yollarını kesiştiriyor...

RADİKAL – Tiyatronun bağımsız soluklarından DOT yeni sezonu, Dotkanyonda adlı yeni mekanlarında, ‘Kış Dönümü/Midwinter’ adlı oyunla açıyor. DOT’un 10’ncu senesinde inşa ettiği Kanyon’da bulunan yeni tiyatro mekânı Dotkanyon’danın açılışı ekimde geçen sezondan beri oynanan ‘İki Kişilik Yaz’ ile yapılmıştı. Mekanda 3 Aralık itibariyle DOT’un yeni oyunu ‘Kış Dönümü’ sahnelenecek.  
Britanyalı yazar Zinnie Harris’in kaleme aldığı, Türkçe’ye Erdem Avşar’ın çevirdiği oyun, Dot’un kurucu ortağı ve sanat yönetmeni Murat Daltaban’ın yönetiminde sahneleniyor. 10 yıl süren savaşın ardından insanlığı dahil her şeyini kaybetmiş, çürümüş et kokusunun izinde yolları kesişen, açlık sınırında iki kadın, bir çocuk ile cehennemden savaşın un ufak ettiği evine geri dönen hasta bir askerle karşılaşacağız sahnede. Oyuncular Pınar Töre, Deniz Türkali, Cem Sürgit ve Can Şıkyıldız’ın performanslarıyla… Oyunda dönüşümlü olarak çocuk oyuncular Emir Eskinazi, Emre Çavuşoğlu, Ege Habip ve Kerem Tabak da çocuk rolünü üstlenecek. Oyunun ikinci yönetmeni ve koreografı ise Tan Temel.

Kış Dönümü’ne dair:
İki şey… Bir: Atınız çürümüş, hanımefendi. Ve ikincisi: Savaş sona erdi.

10 yıl süren savaşın ardından insanlığı dahil her şeyini kaybetmiş, çürümüş et kokusunun izinde yolları kesişen, açlık sınırında iki kadın, bir çocuk. Cehennemden savaşın un ufak ettiği evine geri dönen hasta bir asker. Yıkımın geçmişi sıfırladığı, bilinen her şeyi geçersiz kıldığı bir dünyada, enkazın içinde bulduklarından kendine yeni bir hayat, yeni bir ev yapabilir mi insan? Yeniden yeşerir mi toprak, balıklar geri döner mi ırmağa? Tekrar tutunabilmek için kim neyini feda edebilir, kim neye göz yumabilir, kim neye inanabilir? Kim olduğunu unutup geçmişe sırtını dönerek en baştan başlamanın bedeli ne? Hayatta kalmış olmanın nesi şans?

Oyun  3, 4, 5, 9, 10, 11, 12, 16, 17, 18, 19, 23, 24, 25, 26, 30 Aralık’ta saat 21.00’de Dotkanyonda’da izlenebilir.

Kanyon yönetiminin ev sahipliği yaptığı mekânın mimari desteği Han Tümertekin’den gelmişti. DOT mekanın inşası sürecinde 280 bireysel destekçinin yanısıra 10 kurumsal firmadan da destek aldı. Mekanın destek kampanyaları devam ediyor.