DOT'un en yenisi: 'Makas Oyunları'

DOT'un en yenisi: 'Makas Oyunları'
DOT'un en yenisi: 'Makas Oyunları'
DOT'un yeni oyunu 'Makas Oyunları', dün akşam ilk kez sahnelendi. Theatre Uncut isimli kısa oyun yazım ve okuma projesinde yer alan kısa oyunların arasından yapılan seçkiden oluşan 'Makas Oyunları'nda güncel ve politik kısa oyunlar yer alıyor.

DOT’un yeni oyunu ‘Makas Oyunları’, dün akşam ilk kez sahnelendi. Theatre Uncut isimli kısa oyun yazım ve okuma projesinde yer alan kısa oyunların arasından yapılan seçkiden oluşan ‘Makas Oyunları’nda güncel ve politik kısa oyunlar yer alıyor.

Theatre Uncut, 2010 yılında Britanya’da projenin yönetmenleri Emma Callander ve Hannah Price tarafından basit bir fikirden yola çıkılarak başlatıldı. Yönetmenler, seçkin oyun yazarlarından güncel politik durumlara dair kısa oyunlar yazmalarını istedi. 2011 yılında Edinburgh Uluslararası Tiyatro Festivali’nde yapılan okumalarla başlayan Theatre Uncut, her yıl yeni yazarlar ve yeni oyunlarla devam ediyor. İlk üç yılda projede, İngiltere, İskoçya, ABD , Arjantin, İspanya, Yunanistan, Suriye, İzlanda ve Mısır’dan oyun yazarları yer aldı, oyunlar 3 binin üzerinde oyuncu tarafından dört kıtada 17 ülkede sahnelendi.

DOT çatısı altında sanat yönetimi Murat Daltaban tarafından yapılan projede ‘Şişman Adam’, ‘Pankart’, ‘Hassas’ ve ‘Bazı Şeyler Çok Saçma’ oyunlarını izleyeceğiz. Murat Daltaban, Tuğrul Tülek ve Serkan Salihoğlu’nun yönettiği oyunlarda Deniz Türkali, İbrahim Selim, Tuğrul Tülek, Pınar Töre, Enis Arıkan, Elvin Aydoğdu, Su Olgaç, Tuğçe Altuğ ve Can Şıkyıldız rol alıyor.


ŞİŞMAN ADAM / THE FAT MAN
Yazan: ANDERS LUSTGARTEN
Yöneten: SERKAN SALİHOĞLU
Oyuncu: İBRAHİM SELİM
Durmaksızın yalan söyleyen ve her krizden bir şekilde paçayı kurtaran şişman adam kapitalizmin ve onun dev cüssesine karşı durmanın hikâyesi… Kapitalizm şişman adamdır. Tonton şişko adam ortama hâkimdir. İnsanların sırtını sıvazlar. Herkese içkiler ısmarlar. Herkese kendini iyi hissettirir. Lömbür lömbür, pasaklı şişkolardan değildir. Köpek balığına benzer, atak, jilet gibi ama göbekli.


BAZI ŞEYLER ÇOK SAÇMA / THINGS THAT MAKE NO SENSE
Yazan: DENNIS KELLY
Yöneten: TUĞRUL TÜLEK
Oyuncular: DENİZ TÜRKALİ, PINAR TÖRE, ENİS ARIKAN
Pentagon‘u hacklediği için yaşlı bir teyze, cinayete teşebbüsten 20 yıl hapis cezasıyla yargılanan henüz doğmamış bir çocuk , milyarlarca dolar akladığı için bir evsiz… Herkesin suçlu olduğu bir dünyada, bir sorgu odası…
A: Ne yapalım? Böyle.
B: Böyle işte.
A: Yanlış ama böyle işte.
B: Öyle işte.
A: Böyle işte.

PANKART / A BIGGER BANNER
Yazan: MARK RAVENHILL
Yöneten: SERKAN SALİHOĞLU
Oyuncular: EZGİ BAKIŞKAN, SU OLGAÇ, TUĞÇE ALTUĞ, CAN ŞIKYILDIZ
60 yıl arayla aynı hayallerle yola çıkmış iki çift. Devrim mücadelesinin dünü, bugünü. Geçen zamanda alınan yol. Bir olasılık olarak ‘daha iyi bir dünya’ya dair ortak umutlar. Devrim koca bir hayal olabilir mi?
- Öfkeli misin?
- Acayip öfkeliyim.
- Öfkeli halini seviyorum.


HASSAS / FRAGILE
Yazan: DAVID GREIG
Yöneten: MURAT DALTABAN
Oyuncular: TUĞRUL TÜLEK
Şehirdeki akıl hastanelerinin bütçelerinde kesintiler yapılmaktadır. Klinikler kapanır. Jack, bir gece terapisti Caroline’nin penceresine tırmanır. Bazı şeyler, diktatörlerin yönettiği dünyalar misal, değişebilir. Değişemezmiş gibi gelse de. Belki de artık insanların yataklarının altından çıkmalarının zamanıdır.
- Çok basit. Biz yeterince önemli değiliz.
- Hayır, öyle değil.
-Hayır, öyle. Yeterince önemli olsaydık bize bunu yapmazlardı...
Klinikteki herkes, hatta hepimiz. Yeterince önemli değiliz. Tamamen önemsiz olduğumuz için değil, bir tık önemliyiz ama yeterince önemli değiliz.

‘Makas Oyunları’, bu akşam, 27, 28, 29 ve 30 Kasım’da saat 21.00’de Maçka G-Mall’da izlenebilir.