Down sendromunu yenen oyun

Down sendromunu yenen oyun
Down sendromunu yenen oyun

Tan Aytıs a, abla rolüyle Öykü Başar eşlik ediyor.

Karanlık bir dünyada geçen 'Neverland'in başrolünde down sendromlu Tan Aytıs oynuyor
Haber: YAŞAM KAYA - yasam.kaya@gmail.com / Arşivi

The Club, daha önce sanatın çeşitli alanlarında denenmiş; ama şimdiye dek tiyatroda denenmemiş bir projeyle sahne yolculuğuna adım attı. Türkiye ’de ve belki de dünyada ilk kez down sendromlu bir çocuk profesyonel oyunda başrolde. Cihan Sağlam’ın yazıp yönettiği ve Devlet Tiyatroları rejisörü Murat Atak’ın supervisor görevi üstlendiği ‘Neverland’, distopik dünyada geçen korkutucu bir masal! Gösterinin başrolünde ise Öykü Başar ve Tan Aytıs yer alıyor. 

Belirsiz bir zaman -mekan
Gösteride, belirsiz zaman ve mekanda gelişen olayları izliyoruz. İşgal edilen isimsiz ülkede, bir anne iki çocuğunu kurtarmak için onları evin bodrumuna saklar. Kız, erkek kardeşini bu ölüm bekleyişinden koruma adına büyük çaba gösterir. Babanın yaptığı balmumu heykellerle sohbet ederler, birbirlerine masallar anlatırlar, karanlığın içinde kapitalizme küfrederler, yaşadıkları kötü olaylardan içinde bulundukları sistemi suçlarlar.
Oyunda, down sendromlu Tan Aytıs, mükemmel oyunculuğu ile herkesi kendisine hayran bırakıyor. Korkuyla karışık, yaşanmışlıklar üzerine sohbeti, insanları derin düşüncelerin içine sokuyor. Tan Aytıs’ın normal bir çocuğu bu denli iyi oynaması olağanüstü başarı! Öykü Başar, abla rolünde, erkeksi tavırları olan, ama içinde sakladığı sevgiyle kardeşini koruyan bir kadını canlandırıyor. Tan Aytıs’la harika ikili oluşturmuş. Askerlerin işkence yaptığı sahnelerde izleyenleri büyülüyor.
Tuğrul Karanfil, Ezgi Karaca, Fatih Altun, Yusufcan Sancaklı, Kemal Aydın, Enis Alper Yapıcı, askerlerde rollerini abartısız oynuyorlar. ‘Neverland’ savaşlarla dolu dünyanın küçük ama önemli bir kesiti. Türkiye’de ve dünyada ilki gerçekleştiren 60 dakikalık muhteşem gösteri sizleri bekliyor.
Oyun 15, 22, 29 Mayıs 21.00’da İkinci Kat’ta…


  ETİKETLER:

  Türkiye

  ,

  Aydın

  ,

  Fatih

  ,

  Sohbet

  ,

  Oyun

  ,

  Çocuk

  ,

  Erkek

  ,

  Kız

  ,

  Mekan

  ,

  zaman

  ,

  dolu

  ,

  Gösteri

  ,

  koruma