Drakula'ya vatanında park

Romanya hükümetinin Drakula Parkı kurma projesi, kanlı kahramanın isim hakkını elinde tutan Hollywood engeline takıldı.

BÜKREŞ - Romanya hükümetinin Drakula Parkı kurma projesi, kanlı kahramanın isim hakkını elinde tutan Hollywood engeline takıldı.
İrlandalı yazar Bram Stoker'ın 1897 yılında, suçluları kazığa çakmasıyla ünlü efsanevi Transilvanya kontu Vlad Tepeş'ten esinlenerek
yarattığı Drakula karakteri, Universal Stüdyoları'nın 1930'larda yaptığı filmlerle ün kazanmıştı. Universal Stüdyoları, halen karakterin isim haklarını elinde bulunduruyor.
Romanya Turizm Bakanı Matei Dan, Drakula'nın isim hakkını alabilmek için görüşmelere en kısa sürede başlamak istediklerini belirtince, Universal Stüdyoları yetkilileri görüşmeye hazır oldukları cevabını verdi. Görüşmeden nasıl sonuç alınacağı ise merak konusu...
Parkın, Vlad Tepeş'in doğum yeri olan ortaçağ kenti Sighisoara yakınlarına kurulması planlanıyor. Toplam 60 hektarlık bir alan üzerine inşa edilecek ve 34 milyon dolara mal olacağı belirtilen parkın inşasına gelecek yılın ortalarında başlanacak.
Projenin, yarısı yabancı olmak üzere yılda bir milyon turisti bölgeye çekmesi bekleniyor. Braşov'daki Drakula Şatosu'nun çektiği turistler de ülkenin kültür ekonomisine hatırı sayılır bir katkı sağlıyor.