'Dram yaratmamaya çalışıyorum'

'Dram yaratmamaya çalışıyorum'
'Dram yaratmamaya çalışıyorum'
Ramadan'ın ikinci albümü 'Diskotek' özellikle synth-pop sevenlere hitap ediyor
Haber: ELİF EKİNCİ - elif.ekinci@radikal.com.tr / Arşivi

Sene geçen sene; yer, Tomtom Sokak’ta bir sokak partisi. Sokağa kurulan DJ kabininde Ramadan var, sokak korosu onun ilk albümü ‘Hazır mısın’ın hit şarkısının sözlerine hep bir ağızdan eşlik ediyor: “Bu can senin tarzına kurban/ Onu bunu iplemeyen o tavrına hayran...” O gün “ilgi gösterilecekler listesi”ne aldığımız Ramadan, şimdi ikinci albümü ‘Diskotek’i yayımladı. Adından da anlaşılacağı üzere ‘Diskotek’ bir dans albümü. Albümünü özetleyen cümleyse “ Hayat dediğin bir parti, dünya koskoca bir dans pisti.”
İkinci albümünden bahsederken şöyle söylüyor Ramadan: “Albümdeki parçaların çoğu ben dans pistindeyken çıktı. Bu sene hem kişisel, hem toplumsal açıdan kış çok ağır geçti ama ben negatiften beslenmiyorum. Şarkılarımda olumsuz şeylerden bahsetmek istemiyorum. Belki ticari olarak beni daha üst seviyelere taşıyacaktır ama öyle sözler yazmaya elim gitmiyor. Müziğimle dram yaratmamaya çalışıyorum. Çünkü bence eğlenmedikten sonra hayatın bir anlamı yok.”
Peki Türkçe sözlü synth-pop kategorisine yerleştirebileceğimiz ilk albümden bu yana neler değişti Ramadan’ın müziğinde? “Ufak da olsa bir kırılma oldu” diyor Ramadan, “bundan sonra ne olur bilemiyorum. İkinci albüm ilkini aratmamamalıydı ama gölgede de bırakmamalıydı. Ayrıca hayatımdan kesitler sunması, otobiyografik olması da önemliydi. Bu yüzden şarkı yazmak için kendimi kapatmadım, hayatımı yaşamaya devam ettim.” Zaten albümdeki sözler de bunu inkâr etmiyor. İlk albümde duygusal sözlerin yarattığı daha yumuşak bir atmosfer vardı. İkinci albüm ise ‘Saturday Night Fever’ konseptinden esinlenmiş, tamamen eğlence ve dans üzerine şarkılar içeriyor. Albümde bir de Bedük remix’i var. Geçen sene bir festival kulisinde tanışan ikili, Ramadan’ın yeni albümü için bir araya gelmiş ve Bedük ‘Kafam Güzel’ için yaptığı remix’le iyi çıkarmış.
New Order, Modern Talking, Pet Shop Boys, Depeche Mode gibi gruplarla 80’lerde dalgalanıp durulan, şimdilerde kendini toparlar gibi olan synth-pop’un Türkiye ’deki az sayıda temsilcisinden biri Ramadan. Bu sorumluluğun altından da kalkabilecek kadar kaliteli müzik yapıyor. Bunda aldığı eğitimin de payı büyük. Bilgi Üniversitesi Müzik Prodüksiyonu ve Kayıt Sanatları bölümü mezunu Ramadan, üniversiteden sonra Vokal Performans okumak için Londra’ya gitmiş. “Orada müzikal vizyonumu geliştirmek adına çok verimli bir ortam vardı” diyor, “çok değişik renkler bulmak mümkün. Indie müziğin çıkış yeri olarak görülse de örneğin şu an aslında bir elektro-house ve dance-pop merkezi Londra. Onun dışında beni beslemek açısından synth-pop ve indie de oldukça gelişmiş durumda.” Ancak kendi müzik janrı açısından memleketteki müzikal ortamı daha heyecan verici buluyormuş Ramadan; “Türkiye’de oluşan ekoller çok daha heyecan verici çünkü burada henüz her şey çok yeni!”