DT'de istifa üstüne istifa

DT'de istifa üstüne istifa
DT'de istifa üstüne istifa
Oyuncu Nejat Birecik'in Devlet Tiyatrosu'na genel müdür olarak atanması kurumu karıştırdı. Cumhuriyet'ten Selda Güneysu'nun haberine göre Sanattan Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Osman Nuri Ercan, Adana DT Müdürü Gökhan Doğan ve Van DT Müdürü Demet Boci istifa etti. Kurumda sanatçıların da Birecik'in genel müdürlüğünü protesto etmek için eylem hazırlığında olduğu kaydedildi.

Cumhuriyet’ten Selda Güneysu’nun haberine göre, devlete bağlı sanat kurumlarını yok etmeyi amaçlayan Türkiye Sanat Kurulu (TÜSAK) Yasa Tasarısı Taslağı’nı savunan tiyatro oyuncusu Nejat Birecik’in Devlet Tiyatroları (DT) Genel Müdürü olarak atanması kurumu karıştırdı.
Birecik’in genel müdür olmasının ardından bölgelerden de tek tek istifalar gelmeye başladı. Mustafa Kurt’un genel müdür atandığı dönemde Sanattan Sorumlu Genel Müdür Yardımcılığı’na getirilen Osman Nuri Ercan, Adana DT Müdürü Gökhan Doğan, Van DT Müdürü Demet Boci de istifa etti. Diğer bölge müdürlerinin de birer birer istifasını sunacakları dile getirilirken kurum sanatçıları da Birecik’in genel müdür olmasından rahatsız. Nejat Birecik’in DT genel müdürü olmasının ardından DT’de taşlar yerlerinden birer birer oynuyor. Kurum sanatçıları DT’nin bundan sonra “fiilen TÜSAK’a bağlandığını” savunurken, bölge müdürleri de istifalarını birer birer genel müdür Birecik’e sunuyor. Kurumda, Mustafa Kurt’un “sansür” gerekçesiyle istifasının ardından Ankara DT Müdürü Şekip Taşpınar ve Müdür Yardımcısı Serdar Kayaokay ile Başrejisör Ali Hürol, istifasını daha önce kuruma sunmuştu.

Ancak Taşpınar, Kayaokay ve Hürol’un istifası, istifalarını sundukları tarihte genel müdür belli olmadığı gerekçesiyle işleme alınmamıştı. Birecik’in koltuğa oturmasının ardından da Taşpınar, Kayaokay ve Hürol’un istifasını bu kez Birecik’in kendisine ilettikleri öğrenildi.
Kurumda sanatçıların da Birecik’in genel müdürlüğünü protesto etmek için eylem hazırlığında olduğu kaydedildi.

HABERİN DEVAMI İÇİN TIKLAYINIZ... 


  ETİKETLER:

  Van

  ,

  Türkiye

  ,

  Adana

  ,

  Ankara

  ,

  sanat

  ,

  Protesto

  ,

  Eylem

  ,

  kurum

  ,

  istifa