Dünya bir hastane ve herkes hasta

Dünya bir hastane ve herkes hasta
Dünya bir hastane ve herkes hasta

?Elektra?da intikam duyguları içinde yaşayan genç bir kadının sert ve keskin dilinin yanı sıra, güçlü tutkuları da öne çıkıyor.

Dünyanın en önemli tiyatro yönetmenlerinden Tadashi Suzuki, İstanbul Tiyatro Festivali'ne tüm Dünya'yı bir hastane, insanları da birer hasta olarak ele alan Sofokles uyarlaması 'Elektra'yla katılıyor

İSTANBUL - İstanbul Tiyatro Festivali bugün İstanbulluların ‘Dionysos’ ve ‘İvanov’ yorumlarından tanıdığı, Japonya’nın ve dünyanın en önemli tiyatro yönetmenlerinden biri kabul edilen Tadashi Suzuki ile topluluğu Company of Togo’yu ağırlıyor. Bu sefer de bir Sofokles uyarlaması ‘Elektra’ ile izleyici karşısına çıkacak topluluğun performansından önce, Tiyatro Olimpiyatları’nın da kurucuları arasında olan Suzuki’ye festivalin Onur Ödülü verilecek.
Hogo Von Hofmannsthal’ın özgür uyarlamasının izleneceği ‘Elektra’da intikam duyguları içinde yaşayan genç bir kadının sert ve keskin dilinin yanı sıra, güçlü tutkuları da öne çıkıyor. Annesinin yalnızlığa terk ettiği Elektra’nın intikam duyguları içinde kıvranması, geleneksel Japon tiyatrosunun görsel ve işitsel özelliklerinden yararlanarak çağdaş bir çizgide ortaya konuyor.
“Tiyatroyu, tiyatro yazarının gözlemlerini ve kavrayışını insanları hastalar olarak görerek kristalize ettiği bir ifade biçimi olarak görürüm” diyen Suzuki, oyunu bir hastanede geçiriyor. Ailesiyle hiçbir bağı kalmamış Elektra, yalnızlık ve tam bir suskunluk içinde bir hastanede yaşıyor. Tek isteği ise kendisini terk eden annesinden intikam almak. Ve bu istek artık karanlık bir fantezi, çok daha büyük bir tutku halini almıştır, çünkü intikam almasının hiçbir yolu yoktur.
Suzuki Elektra’nın ızdıraplarını neden böyle bir çerçevede ele aldığını festival kataloğunda yer alan yazısında şöyle açıklıyor; “Çünkü inanıyorum ki bir hastanın hastanede manevi yoksulluk yüzünden çektiği acılar -içinde kısılıp kaldığı durumlar- bütün devirlerde, milletlerde ve geleneklerde bulunan ortak, evrensel bir gerçek. Bu açıdan bakıldığında, Argos prensesi Elektra’nın kaderi belli bir kültüre has değil. Hiçbir insanın hangi çağda ya da ülkede yaşamış olursa olsun, benzeri vahşilik ve çıldırtıcılıkta bir hayat yaşama tehlikesinden muaf olmadığını vurgulama arzum, yönetmenlik üslubumun böyle olmasını gerektirdi.”
Ve bütün erkekler ve kadınlar birer hastaysa, mantıken aynı zamanda doktor ve hemşilerin de bulunacağı için iyileşme ümidinin olduğunun da düşünülebileceğini belirten Suzuki, kendisinin böyle düşünmediğini ekleyerek, günümüz insanının mücadele ettiği hastalıkları sorgulamak yaratıcıların görevidir diyor: “Dünya, hatta yeryüzünün tamamı bir hastane olduğunda, iyileşmek için hiçbir ümit olmayabilir. Yine de nafile çaba bile olsa ne türden hastalıkların içinde kısılıp kaldığımızı sorgulamanın, günümüz dünyasında yaratıcılar olarak yaşayan sanatçıların sorumluluğu olduğuna inanıyorum.”

‘Elektra’ bugün ve yarın 20.30’da Muhsin Ertuğrul’da. 0212 455 39 19  

İtalya’dan ‘Sevda Yolu’
Tiyatro Festivali kapsamında bugün izleyici karşısına çıkacak bir diğer oyunsa İtalya-Türkiye ortak yapımı ‘Arianne-Sevda Yolu’.
Hüzünlü, mitolojik bir aşk efsanesi sunan oyunun yönetmeni ilk filmiyle 1987 Cannes Film Festivali seçkisinde yer alan senarist, sinema yönetmeni ve oyuncu Meme Perlini. Yazarı, tiyatro severlerin Yapı Kredi yayınları’ndan çıkan ‘Bilitis’in Şarkıları’ndan tanıdığı Pierre Louis. Oyuncular Jole Rosa ile Filiz Kutlar.
Tiyatro Dafne ve Compania di Roma Altrarte yapımı oyunda rol alan Jole Rosa ile Filiz Kutlar, yazarın ‘Bilitis’in Şarkıları’ oyunundan sonra ikinci kez bir metnini birlik-te sahneye taşıyorlar.
Antik Yunan mitolojilerinden esinlenerek yazılan oyunda, ilk görüşte aşık olduğu Theseus’a bir yumak iplik vererek labirentten kurtulmasını sağlayan Arianna’nın,
daha sonra Theseus’la birlikte kaçtığı Naxos adasında terk edilişi üzerine yaşananlar anlatılıyor. Tanrı
Diyonisos, Arianna’ya başka bir
yol gösterecektir...
‘Arianne-Sevda Yolu’da Jole Rosa ve Filiz Kutlar, Diyonisos’un sesini yorumlayacak ve Eddy Mattei’nin oyun için özel olarak bestelediği müzikleri seslendirecekler.

‘Arianna-Sevda Yolu’ bugün ve yarın 20.30’da Üsküdar Tekel Sahnesi’nde. 0216 532 02 03


    ETİKETLER:

    Roma