Dünya sanatının geleceği İstanbul'da

Dünya sanatının geleceği İstanbul'da
Dünya sanatının geleceği İstanbul'da
44 ülkeden 93 sanat/tasarım okulunu bir araya getiren Öğrenci Trienali, Marmara Güzel Sanatlar'da başladı.

İSTANBUL - Marmara Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi (MÜGSF) tarafından bu yıl beşincisi düzenlenen Uluslararası Öğrenci Trienali, dün Acıbadem’deki fakülte kampüsünde başladı. Resim, heykel, grafik, fotoğraf, seramik-cam, iç mimarlık, endüstri ürünleri tasarımı, tekstil, sinema gibi sanatın her dalından geleceğin sanatçılarını bir araya toplamak amacıyla düzenlenen sanat buluşması, bugün ve yarın yapılacak sempozyumun ardından MÜGSF Acıbadem Kampüsü’nde gezilebilecek sergilerle 30 Haziran’a kadar devam edecek.
Çalışmaları 1995 yılında başlayan ve daha önce 1997, 2000, 2003 ve 2006 yıllarında düzenlenen Uluslararası Öğrenci Trienali, sanat adına dünyayla aynı adımları atmak için kapsamını daha da genişletti. MÜGSF bu yıl, 5. Uluslararası Öğrenci Trienali’ni İstanbul 2010 Avrupa Kültür Başkenti çerçevesinde, Türkiye’de yer alan 27 güzel sanatlar ve tasarım fakültesinin yanı sıra dünyanın dört kıtasından katılan 44 ülke, 93 kurum ve 500’ü aşkın öğrenciyle kutluyor. Buluşmaya katılan ülke ve kurumlar arasındaysa İngiltere’den Newcastle, Leeds, Manchester Metropolitan üniversiteleri Fransa’dan Ecole Nationale Superieure Des Arts Decoratifs (Ensad), Almanya’dan Berlin Weissensee, Filmakademie Baden Württemberg, İtalya’dan Accademia Di Belle Arti L’Aquila, Accademia Albertina Delle Belle Arti Torino, Accademia Di Belle Arti Frenze Florence gibi sanat okulları var.

Sanatta yeni yaklaşımlar
Dünyanın dört bir yanından sanat ve tasarım okullarını bir araya getiren bu etkinlik, sanat eğitiminin geleceğine ilişkin ipuçları veriyor ve uluslararası sanat ortamına hazırlanan gençlerin iletişim ağı kurmasını sağlıyor.
Dünyanın önde gelen sanat ve tasarım kurumlarından önemli bilim ve sanat insanlarının katılacağı ‘Batının Doğusu, Doğunun Batısı: Sanat ve Tasarımda Yeni Yaklaşımlar’ başlıklı sempozyum, bugün 10.00-17.45 ve yarın 10.00-16.15 saatleri arasında fakültenin Acıbadem kampüsünde düzenlenecek. Uluslararası öğrencilerin yapıtları olan kısa sanat filmleriyse yine bugün ve yarın 11.00-16.00 saatleri arasında Caddebostan Kültür Merkezi’nde gösterilecek.
Etkinliklerin devamı olan İstanbul 2010 Diploma Projeleri sergisi ise eylül ayında Beşiktaş Belediyesi Mustafa Kemal Kültür Merkezi’nde açılacak. (Kültür Sanat)