Dünya sinema okulları buluştu

Mayıs ayı sonunda üçüncü yaşını dolduracak olan 'Bilgi'de Sinema', 25 Mayıs'a kadar sürecek olan 1. Uluslararası Sinema Okulları Buluşması adlı etkinlikte, dünya çapında ünlü iki büyük sinema okulu, ABD'den New York Üniversitesi Sinema Bölümü ve Fransa'dan FEMIS'i ağırlıyor

İSTANBUL - Mayıs ayı sonunda üçüncü yaşını dolduracak olan 'Bilgi'de Sinema', 25 Mayıs'a kadar sürecek olan 1. Uluslararası Sinema Okulları Buluşması adlı etkinlikte, dünya çapında ünlü iki büyük sinema okulu, ABD'den New York Üniversitesi Sinema Bölümü ve Fransa'dan FEMIS'i ağırlıyor. Etkinlik kapsamında, Türkiyeli sinema öğrencileri gelecekteki meslektaşlarıyla buluşacak ve öğrenci filmleri gösterilecek.
Mezunları arasında başta Theo Angelopoulos olmak üzere Jean-Jacques Annaud ve Laetitia Masson'un da bulunduğu Fransa'nın en köklü sinema okullarından biri olan IDHEC'in (Institut des Hautes Etudes Cinématographiques) devamı niteliğinde 1986 yılında kurulan FEMIS (Fondation Européenne des Métiers de L'Image et du Son/Avrupa Görüntü ve Ses Meslekleri Kuruluşu) Avrupa sinemasına genç yönetmenler kazandırmaya devam ediyor.
Etkinlik kapsamında, FEMIS direktörü Gerard Alaux ve okul öğrencilerinden Helene Abraham da İstanbul Fransız Kültür Merkezi'nin katkılarıyla İstanbul Bilgi Üniversitesi'nin konuğu olacak.
Scorsese'in okulu
New York Üniversitesi'nin, Tisch School of the Arts'a bağlı bulunan Sinema Bölümü'nün eski mezunları arasında ise bugün sinema sanatında ve endüstrisinde saygın yerlerde bulunan şu isimler yer alıyor: Martin Scorsese, Oliver Stone, Spike Lee, Ang Lee, Jim Jarmusch, Joel Cohen, Tom DiCillo, M. Night Shyamalan, ve Todd Solondz.
Uluslararası sinema eğitiminde global standartları yakalama amacını taşıyan etkinlikte, New York Üniversitesi Sinema Bölümü ile FEMIS'in yanı sıra, İstanbul Bilgi Üniversitesi Sinema-TV Bölümü öğrencilerinin de filmlerinden seçkiler gösterilecek. Geleneksel hale getirilmesi planlanan etkinliğe, önümüzdeki yıl
İngiltere, Almanya, İtalya, Macaristan, Polonya, Çek Cumhuriyeti gibi birçok ülkenin seçkin okullarının da katılması ve uluslararası yarışma bölümünün eklenmesi hedefleniyor. Bilgi için: sinema@bilgi.edu.tr (Kültür Sanat)