Dünyadan Altın Portakal'a...

Dünyadan Altın Portakal'a...
Dünyadan Altın Portakal'a...
Son günlerde sansür skandalıyla gündeme oturan 51. Antalya Altın Portakal Film Festivali, yarın başlıyor. Uluslararası programı sessiz sedasız Twitter üzerinden açıklanan festivalin bu yılki yaşam boyu başarı ödülleri İranlı usta Abbas Kiarostami, Oscar'lı oyuncu Ellen Burstyn ve Altın Palmiye ödüllü Fransız yönetmen Laurent Cantet'ye verilecek. Grey's Anatomy'nin Cristina'sı Sandra Oh da Antalya'ya konuk olacak. Festivalin uluslararası programından öne çıkanlar....

51. Altın Portakal’ın açılış filmi MISIR ADASI (CORN ISLAND), Gürcistan’ın bu seneki Oscar adayı. Başrolünde İlyas Salman’ı izleyeceğimiz film, 49. Karlovy Vary Film Festivali’nden büyük ödül “Kristal Küre”yle döndü.

İran sinemasının önde gelen isimlerinden Abbas Kiarostami, 51. Altın Portakal’ı onurlandırıyor! Festivalden Yaşam Boyu Onur ödülü sunulacak Kiarostami, 17 Ekim saat 14:00’te bir masterclass gerçekleştirecek.

Oscar’lı oyuncu Ellen Burstyn (‘The Exorcist’, ‘Alice Doesn’t Live Here Anymore’, ‘Rüya İçin Bir Ağıt’, Altın Portakal’ı onurlandırıyor. Yaşam Boyu Onur ödülü alacak olan Burstyn, bir de masterclass düzenleyecek.

Laurent Cantet, Altın Portakal’a geliyor! Yeni filmi Havana’ya Dönüş, “ Dünya Sinemalarından” bölümünde gösterilecek. Laurent Cantet ayrıca, 14 Ekim Salı günü saat 14:00’te Mater Class verecek. 


Grey’s Anatomy’nin Cristina’sı Sandra Oh, 51. Altın Portakal’da Antalya izleyicisiyle buluşuyor. Sandra Oh, 14 Ekim Salı günü saat 16:30’da da Master Class verecek.

Mad Men’in JOHN SLATTERY’sinin ilk uzun metrajı, GOD’S POCKET, 51. Altın Portakal’da. PHILIP SEYMOUR HOFFMAN’a veda etmek için hüzünlü ama güzel bir fırsat: GOD’S POCKET, “Dünya Sinemalarından” bölümünde.

Sundance’ten Jüri Büyük Ödülü’yle dönen WHIPLASH, “Başka Sinema’dan Büyürken” bölümünde. Genç yıldız Miles Teller’ın harikalar yarattığı WHIPLASH, yılın en çarpıcı Amerikan bağımsız hitlerinden!

Cannes Jüri Büyük Ödüllü MUCİZELER / LE MERAVIGLIE “Başka Sinema’dan Büyürken”de. Alice Rohrwacher’ın yazıp yönettiği MUCİZELER Cannes gösteriminden sonra 12 dakika alkışlandı. 


Yılın en merakla beklenen filmlerinden, Xavier Dolan imzalı MOMMY Antalyalı seyirciyle buluşuyor! Cannes’dan Godard’la paylaştığı Jüri Ödülü’yle dönen Xavier Dolan’ın son harikası MOMMY “Başka Sinema’dan Büyürken”de! Kanada’nın bu seneki Oscar adayı.

Kaouther Ben Hania’nın Dubai Film Festivali’nde büyük ödül için yarışan filmi JİLETÇİ “Dünya Sinemalarından”da!

Çin sinemasının yeni jenerasyonundan cesur bir film KAYIP SOKAK (SHUIYIN JIE) Altın Portakal2014’te. Vivian Qu’un ilk yönetmenlik denemesi olan KAYIP SOKAK (SHUIYIN JIE) “Dünya Sinemalarından” bölümünde gösterilecek.

Jorge Perez Solano’nun aynı adamdan hamile kalan iki kadının hikayesini anlatan TIRISIA (LA TIRISIA) #Altın Portakal2014’te. Solano’nun ilk filmi Spiral’in izinden gittiği ikinci filmi TIRISIA “Dünya Sinemalarından” bölümünde gösterilecek.

İşte 51. Altın Portakal adayları


Diego Lerman’ın prömiyeri Cannes’da yapılan MÜLTECİ’si (REFUGIADO) #AltinPortakal2014 “Dünya Sinemalarından” bölümünde.

Andrew Hulme’un ilk uzun metrajı SOĞUK CENNET (SNOW IN PARADISE) “Dünya Sinemalarından” bölümünde gösterilecek. SOĞUK CENNET şiddet kültürü içinde suçun merkezinde büyüyen Martin Askew’in gerçek öyküsü üzerine kurulu.

David Trueba’nın Goya zengini GÖZLER KAPALI YAŞAM DAHA KOLAY’ı (VIVIR ES FACIL CON LOS OJOS) “Bir Ülkeye Bakış” bölümünde! “Bir Ülkeye Bakış” bölümünde gösterilecek GÖZLER KAPALI YAŞAM DAHA KOLAY İspanya’nın Oscar adayı!


51. Altın Portakal’ın “Özgürlük Rüzgarı” bölümünde gösterilecek TIMBUKTU Moritanya’nın Oscar adayı. Abderrahmane Sissako yönettiği TIMBUKTU Cannes Film Festivali’nin bu seneki bombalarından.

51. Altın Portakal’ın uluslararası yarışma filmlerinden TURİST (FORCE MAJEURE) İsveç’in bu seneki Oscar adayı. Ruben Östlund’un yönetmenliğini yaptığı TURİST (FORCE MAJEURE) Cannes’da Belirli Bir Bakış Jüri Ödülü kazandı.

Uluslararası yarışma filmlerinden BEYAZ TANRI (WHITE GOD) Macaristan’ın bu seneki Oscar adayı. Macar yönetmen Kornél Mundruczó’nun BEYAZ TANRI’sının (WHITE GOD) bu yıl Cannes’dan ödülle döndüğünü hatırlatalım. 


Belçika’nın Oscar Adayı olan İKİ GÜN BİR GECE (DEUX JOURS, UNE NUI) Altın Portakal’da! Dardenne’larin ilk gösterimini Cannes’da yaptığı İKİ GÜN BİR GECE (DEUX JOURS, UNE NUI) “Ustaların Gözünden” bölümünde!

Tuhaf ötesi bir müzik grubu ve yeni üyesi Jon’un sıradışı hikayesi FRANK, ‘Başka Sinema’dan Büyürken’de!

Fernando Franco’nun Goya’dan En İyi Yeni Yönetmen ödülüyle dönen filmi YARALI / LA HERIDA, BirÜlkeyeBakış bölümünde! Borderline hastası bir kadının toplum içinde yaşadığı zorlukları anlatan YARALI Franco’nun ilk uzun metrajı.

Rodrigo Sorogoyen’in Goya’dan Umut Vaat Eden Erkek Oyuncu ödülü kazanan STOCKHOLM’u Bir Ülkeye Bakış bölümünde! Aşkı ve günümüz ilişkilerini sorgulayan STOCKHOLM, 51. Altın Portakal’ın en romantik ziyaretçilerinden…

Daniel Sánchez Arévalo’nun iki Goyalı filmi BÜYÜK İSPANYOL AİLESİ / LA GRAN FAMILIA ESPANOLA, Bir Ülkeye Bakış’ta! BÜYÜK İSPANYOL AİLESİ İspanya’nın finale kaldığı Dünya Kupası Finali’yle çakışan bir düğünde toplaşan bir ailenin bitmeyen gününü anlatıyor.

Manuel Martin Cuenca’ın şeytani aşk öyküsü KANIBAL / CANNIBAL #BirÜlkeyeBakış bölümünde! Toronto, San Sebastian gibi festivallerde de çok ilgi gören KANIBAL Goya’da En İyi Erkek Oyuncu ödülü kazandı.

Rok Bicek’in lisedeyken yaşadığı olaylardan ilham alan ÖĞRENCİ DÜŞMANI (RAZREDNI SOVRAZNIK) “Dünya Sinemalarından” bölümünde gösterilecek. ÖĞRENCİ DÜŞMANI, yönetmenin ilk uzun metrajlı filmi.