@ismailsaymaz

Dünyanın bütün muhalifleri

Geçen yıl Rock'n Coke'a alternatif olarak yola çıkan BarışaRock Festivali'nde, sloganlar ve müzik iç içeydi. Küresel Barış ve Adalet Koalisyonu tarafından düzenlenen festival, çadırlar ve yiyecek içecek standları bakımından benzerlerinden farklı değildi.
Haber: İSMAİL SAYMAZ / Arşivi

İSTANBUL - Geçen yıl Rock'n Coke'a alternatif olarak yola çıkan BarışaRock Festivali'nde, sloganlar ve müzik iç içeydi. Küresel Barış ve Adalet Koalisyonu tarafından düzenlenen festival, çadırlar ve yiyecek içecek standları bakımından benzerlerinden farklı değildi. Ayrıntılara dikkat edince farklılıklar da ortaya çıkıyordu. 'Bikini üstü' yerine 'siyah tişört' giyildi, 'chicken' yerine 'tavuk döner' tüketildi. Bol bol şarap, bira ve 'Samsun 216' içildi.
Festivali düzenleyen Küresel Barış ve Adalet Koalisyonu'nun yanı sıra Lambdaİstanbul eşcinsel topluluğu, Greenpeace, anarşistler, Tutuklu Yakınları Birliği ve Ötekiistanbul gazetesi ile kimi sosyalist çevreler de festival boyunca alanın 'sol yanında' hazır bulundu. Sahne sabahtan akşama kadar amatöründen profesyoneline birçok müzisyen ve müzik grubuna ev sahipliği yaparken, alanda kızıl ve kara bayraklar dalgalanıyor, dev ekrandan savaş ve şiddet görüntüleri müziğe fon oluşturuyordu. Müziğin sustuğu anlarda ise bu görüntülere ABD aleyhinde sloganlar eşlik etti.
Festivalin ilk günü, Vedat Sakman'ın melodileriyle son bulurken, alanın değişik bölümlerinde grafiti ve karikatür atölyeleri kuruldu, tiyatro ve sinema gösterimleri yapıldı. İkinci gün sosyalistlerle anarşistler futbol turnuvası yaptı. 'Kaybedenin kazanacağı' turnuvada, 'Marx', 'Roza', 'Bakunin' ve 'Ernesto' isimlerinin yazılı olduğu formalar giyildi. 'Dokuz kusurlu harekete' ve 'politik ahlaka' aykırı hareketlerin görülmediği turnuvadaki her gol, ABD'nin hanesine 'eksi puan' olarak yazıldı. İlke gereği turnuvayı kaybedenler kazanırken, ABD küme düştü.
Alanın bir köşesinde korsan vcd'den 'Fahrenheit 9/11'in gösterildiği festival Moğollar'la sona erdi. Müziğe efil efil rüzgâr, çiseleyen yağmur ve 'Bahçeköy'ü sel basar mı?' endişesi eşlik etti...