Dünyanın bütün yıldızları İş Sanat sahnesinde

Dünyanın bütün yıldızları İş Sanat sahnesinde
Dünyanın bütün yıldızları İş Sanat sahnesinde
Dünyaca ünlü isimleri ve ülkemizin sevilen sanatçılarını sahnesinde ağırlayan İş Sanat, 5 Kasım'da 16. sezonuna başlıyor. Hélène Grimaud, Kremerata Baltica, Jack DeJohnette, Martha Graham Dance Company gibi çok ünlü isimler sahnede olacak. Türkiyeden de Kardeş Türküler ile Candan Erçetin'i aynı sahnede buluşturmak gibi ilginç projeler var

İş Sanat, bu yıl da dünyaca ünlü sanatçıların yanı sıra ülkemizin sevilen sanatçılarının özgün projelerine ev sahipliği yapacak. İş Sanat, Kasım 2015’te başlayacak ve Mayıs 2016’ya kadar sürecek 16. sezonunda klasik müzikten caza, dünya müziğinden dans gösterilerine, yerli projelerden şiir dinletilerine ve çocuk etkinliklerine uzanan oldukça geniş bir yelpazede, yepyeni projelerle izleyicilerinin karşısına çıkacak.

İş Bankası Genel Müdür Yardımcısı Senar Akkuş, yeni sezon programının tanıtıldığı basın toplantısında “İş Sanat’ın, bünyesinde bulunan Kibele Sanat Galerisi ve konser salonu ile 2000 yılından bu yana 1.200 civarındaki etkinlikle bir milyonu aşkın sanatseveri ağırladığını” söyledi. İş Sanat Sanat Yönetmeni Filiz Ova “İş Sanat kalitesine uygun, zengin bir yelpazede, yeni ve renkli projeler oluşturduk. Heyecanlı ve iddialıyız” diye konuştu.

Sanat tutkunlarının sabırsızlıkla beklediği yeni sezon, 5 Kasım’da, Sascha Goetzel yönetimindeki Borusan İstanbul Filarmoni Orkestrası ve İş Sanat’ın Parlayan Yıldızlar serisindeki üstün performanslarıyla hafızalara kazınan genç sanatçılar Hande Küden (keman), Poyraz Baltacıgil (çello) ve Ferhat Can Büyük’ün (piyano) vereceği açılış konseri ile başlayacak.

BİLETLER 8 EKİMDE SATIŞTA

Klasik müzik ve caz konserleri ile dans gösterilerinin biletleri, 8 Ekim Perşembe günü saat 10.00’da satışa sunulacak. Bu yılın konuklarından bazıları şöyle:

 • Andreas Scholl ve New York Times’ın “olağanüstü bir yetenek” övgüsüyle yücelttiği, günümüzün en değerli kontrtenorlarından Iestyn Davies, ilham verici yorumlarıyla tanınan ve dünyanın en iyi oda orkestraları arasında gösterilen The English Concert eşliğinde 17 Kasım, Salı akşamı muhteşem bir barok ziyafeti sunacak. Konserin şefliğini Barok repertuvarının usta şefi Harry Bicket üstleniyor.
 • Klasik müziğin en parlak genç yıldızları arasında yer alan keman virtüözü Charlie Siem, 10 Aralık, Perşembe akşamı Avrupa’nın en köklü oda topluluklarından biri olan Camerata Salzburg ile sahne alacak.
 • Esprili ve sıra dışı sahne şovuyla Rainer Hersch yönetimindeki Johann Strauss Orkestrası, İngiliz soprano Samantha Hay eşliğinde 2016 özel programıyla birbirinden romantik valsler ve eğlenceli polkalarını yeni yıl konserinde seslendirecek. Enfes dans ve kostümlerin muhteşem bir icrayla bir araya geleceği neşe dolu performansı geçen yıl kaçırıp bu kez kaçırmak istemeyenler 5 Ocak, Salı akşamını ajandalarına şimdiden not edebilirler.
 • Günümüzün Rönesans kadını olarak tarif edilen ve cesur yorumlarıyla klasik müzik dünyasında çığır açan piyanist Hélène Grimaud, İsviçre’nin köklü senfonik topluluklarından Basel Oda Orkestrası eşliğinde 19 Ocak, Salı akşamı Bach ve Mozart’tan eserler seslendirecek.
 • İsmi duayen piyano virtüözlerinin başında anılan Martha Argerich, 1979 yılında kemanın tartışmasız en büyük virtüözlerinden Gidon Kremer tarafından kurulan oda topluluğu Kremerata Baltica ile 5 Şubat, Cuma akşamı bir araya gelecek.
 • Tüm önemli opera, konser salonları ve festivallerde yıllardır nefes kesen yorumlarının yanı sıra, geniş bir skalada gerçekleştirdiği türler arası iş birlikleri ve farklı tarzlara olan yatkınlığıyla bilinen İsveçli yıldız mezzo-soprano Anne Sofie von Otter, zengin diskografisi ve dönem müziklerini kusursuz icrasıyla bilinen Les Musiciens de Louvre eşliğinde sahne alacak. 23 Şubat, Salı akşamı gerçekleşecek konserin şefliğini ise Thibault Noally üstlenecek.
 • İki asırlık  geçmişiyle İsviçre’nin en köklü senfonik topluluğu olan Luzern Senfoni Orkestrası, Norveç’in klasik müzik dünyasına armağanı usta çellist Truls Mork ve kendine özgü doğal bir tınıya sahip genç kemancı Vilde Frang ile 22 Nisan, Cuma akşamı aynı sahnede buluşacak. Gecede topluluğu şef James Gaffigan yönetecek.
 • Güney Afrika’nın duayen piyanisti, müzik kariyeri yarım yüzyılı aşan 81 yaşındaki efsane Abdullah Ibrahim, Japon kültürüne duyduğu cazibenin bir yansıması olan 2013 çıkışlı albümü Mukashi’yi 27 Kasım, Cuma akşamı müzikseverlerle paylaşacak.
 • Caz tarihin tartışmasız en büyük davulcularından Jack DeJohnette ustalığını bu kez siyah beyaz tuşların başına geçerek konuşturacak. Grammy ödüllü usta müzisyen sıcacık melodilerden oluşan bir dinleti ile 28 Nisan, Perşembe akşamı İş Sanat’ı onurlandıracak.
 • Carlos Santana’nın “gerçek bir uluslararası değer” diyerek hayranlığını ifade ettiği efsanevi saksafoncu Charles Lloyd, uzun soluklu partnerlerinden piyanist Jason Moran ile İş Sanat sahnesinde 13 Mayıs, Cuma akşamı çok özel bir duo konsere imza atacak.
 • Türkiye’deki müzikseverlerin Pink Martini’nin solisti olarak tanıdığı Storm Large, American Songbook klasiklerinden Broadway’in en gözde aşk şarkılarını ve rock müziğin hafızalardan silinmeyen klasiklerini kendine has renkli yorumuyla seslendirdiği ilk solo albümü La Bonheure ile İş Sanat’ta 15 Aralık, Salı günü yer yerinden oynayacak. 
 • Buika, Eva Yerbabuena, Juan Gómez Chicuelo gibi isimlerle yaptığı müzikal işbirlikleriyle gittiği her ülkede beğeniyle takip edilen, her konseri büyük ses getiren Miguel Poveda, Flamenko’nun tutku dolu melodilerini 25 Şubat, Perşembe akşamı İş Sanat sahnesine taşıyacak. 
 • Modern dansın Picasso’su kabul edilen ve yarım asrı aşan kariyeri boyunca sayısız sanatçıya ilham olan vizyoner koreograf Martha Graham’ın 1926 yılında kurduğu Martha Graham Dance Company, izleyenleri soluksuz bırakacak iki gecelik özel performanslarla 20 Kasım Cuma ve 21 Kasım Cumartesi akşamları 90. yıl özel turneleri kapsamında bir kez daha İş Sanat sahnesinde olacak.

KAÇIRILMAYACAK YERLİ PROJELER

 • Özgün yorumuyla Kubat  ve Klarnetin duygulu nefesi Hüsnü Şenlendirici ile MIDEM ve Diapason d’Or gibi saygın ödüllerin sahibi, duayen piyanistlerimizden Hüseyin Sermet ve ülkemizi dünya çapındaki orkestralarda başarıyla temsil eden yetenekli kontrbas sanatçımız Fora Baltacıgil, 22 Aralık, Salı akşamı Virtü-Öz Türküler projesiyle İş Sanat sahnesinde buluşacak.
 • İş Sanat, 26 Ocak, Salı akşamı halk müziğimizin en sevilen yorumcularından Kardeş Türküler ile pop müziğin güçlü sesi Candan Erçetin’in Rumeli’den Ege’ye seslendirecekleri  şarkılarla zengin bir Türkiye mozaiğine sahne olacak.
 • Enerjik sahne performansı ve dillerden düşmeyen şarkılarıyla yediden yetmişe herkesin sevgisini kazanan Kenan Doğulu, bu kez bambaşka bir projeyle izleyici karşısına çıkmaya hazırlanıyor.
 • Başarılı yönetmen Çağan Irmak’ın kendi ve sürpriz sanatçıların sesinden dinleyeceğimiz film müzikleriyle hazırladığı özel projesi İş Sanat’ta hayat buluyor. Çağan Irmak’ın beyazperdedeki başarısının yanı sıra müzikal yeteneğine de tanıklık etmek isteyenler, İş Sanat’ın Mart programına bakmadan başkasına randevu vermesin.
 • Türk Sanat Müziği’nin zarif sesi Emel Sayın ve Halk müziğinin en önemli bağlama ustası Erkan Oğur, Kerkük asıllı tenor Ali İhsan Ekber de özenle hazırladıkları repertuvar ve sürpriz konuklarla İş Sanat’tın 16. sezonun damgasını vuracak yerli sanatçılar arasında yer alıyor.
 • Şiir ve hikâye tutkunlarının yıllardır büyük bir ilgiyle takip ettiği, müzikle edebiyatın iç içe geçtiği dinleti serisi yepyeni düzenlemeler ile 16. sezonda da sürecek.  Seri 9 Kasım Pazartesi, İstanbul şairi, Garip akımının öncüsü Orhan Veli’nin şiirleri ile başlayacak.
 • 30 Ocak Cumartesi ve 31 Ocak Pazar ilk kez izleyicilerle buluşacak olan Dilek Ağacı isimli gösteride şarkıları ve renkli sahne kostümleri ile Nil Karaibrahimgil, çocukları masalların büyülü dünyasına davet eden Judith Liberman ile aynı sahnede buluşacak.