Dünyanın en iyi gitaristleri arasına girmek istiyorum

Dünyanın en iyi gitaristleri arasına girmek istiyorum
Dünyanın en iyi gitaristleri arasına girmek istiyorum

Deniz Demiröz, Her yıl bir albüm yayınlayabilirim diyor.

Bulutsuzluk Özlemi'nde gitar çalan Deniz Demiröz, ilk solo albümü 'Her Şey Yalanmış'ta, yalanın farkedilinceye kadar gerçek olduğunu söylüyor. Demiröz 'solo' kariyerinin nasıl başladığını anlattı
Haber: CANSU URAS / Arşivi

‘Her Şey Yalanmış’ adlı albümün hazırlık sürecinden bahseder misiniz?
Hayatımda beni en çok mutlu eden şeyin beste yapmak olduğunu keşfettim. Yaşadığım ve hissettiğim her şeyi müzik yoluyla anlatabilmek kadar huzur veren başka bir şey yok. Beş yıl boyunca elliden fazla şarkı besteledim ve bestelerimin bazılarını da internet ortamında dinleyicilerimle paylaştım. Tüm şarkılarımın öyküleri gerçek ve de yaşanmış öykülerdi. Bestelerimi evimdeki stüdyomda tek başıma kaydettim. Çok samimi ve de tam istediğim gibi oldular. Enstrümanları ve düzenlemeleriyle kısacası her şeyiyle bana ait oldu. Sevgili Çağlar Türkmen’in albümümün mixleri ve masteringlerini düzenlemesi sonucunda istediğim bir albüme kavuşmuş oldum. Albümün kapak tasarımını ve sanat yönetmenliğini sevgili Emre Koç üstlendi. Fotoğraflarımı Abdullah Özbudak çekti. Müziğimi ve tarzımı en doğru şekilde yansıtan, içimdeki beni ortaya çıkaran bu değerli sanatçılara bir kez daha teşekkür ederim. İnternet sitem içinde sevgili Barbaros Demirbaş’a çok teşekkürler. 

Albümün adını ‘Her Şey Yalanmış’ koymanızda ve “Yalan, sen onu fark edinceye kadar gerçektir” sözünü albüm tanıtımında kullanmanıza neden olan, sizin söylediğiniz ya da size söylenen en büyük yalan nedir?
Hayata dair benim de söylemek ve paylaşmak istediğim şeyler vardı. Bu sözlerle kendimi en doğru şekilde ifade edebiliyordum. Tüm kalbim ve bedenimle bunu hissettim. Her şey yalandı. Sevgilim gerçekte beni hiç sevmemişti, ben öyle sanıyordum. Yanılmıştım; ama geç farkına vardım. İşte bu yüzden o ana kadar her şey benim için güzel ve de gerçekti. Uğruna belki de her türlü çılgınlığı yapabilirdim. Peki, yıllar sonra duygularıma ne olmuştu? Hepsi kafamın içinde, aslında sadece yaşamak istediğim ya da yaşamak zorunda olduğum şeyler miydi? Neden peki şimdi o kişiye karşı hiçbir şey hissedemiyorum bunun açıklaması nedir? En kötüsü de, ya bu yalan duygular içinde tüm hayatım bir gün son bulsaydı? Hayatımın anlamı ne olacaktı? Asla bilemeyecektim. İşte sorularımın cevabı, her şey yalanmış… Yaşamak farkında olmaktır. Siz şu anda farkında mısınız peki? Soru öyle bir şey ki, kime sorsanız “Evet” der. Kısacası ben artık birçok şeyin farkına vardım. Bunu kelimelerle anlatabilmemin yolu yok. Örneğin âşık olmayı, aşkı ne kadar anlatmaya çalışsam da aşkı yaşayamayan, aşık olmayan biri neden bahsettiğimi asla anlayamayacaktır. Hepsi bu. 

‘Yine Düştük Yollara’ ve ‘Yaşamak İstemem’ şarkılarını seçmenizdeki en büyük etken nedir?
‘Yine Düştük Yollara’yı çok seviyorum. ‘Sen varsın ya, her şey senden önce ve senden sonra’. İşte bu söz ve melodi gerçekten harika. Ne zaman âşık olsam benim için hayat yeniden başlıyor. Hayatı yeniden keşfediyorum ve de mutlu oluyorum. Paranın hiçbir zaman satın alamayacağı en güzel şeylerden biri de bu (Gülüyor). Bu yüzden tercih ettim.
‘Yaşamak İstemem’ de beni o kadar iyi anlatıyor, yaşadığım hayat ile o kadar örtüşüyordu ki, albümde yer vermeden edemedim. Yeniden doğmuş gibi; boş inançlardan, palavralardan, kalıplaşmış sözlerden arınmış; özgürce düşünebilen, hayatı daima sorgulayan, Atatürk ’ün izinde biri olarak bu uyanışla ve bu farkındalıkla ‘Yaşamak İstemem’i söylemenin onurunu ve gururunu yaşıyorum. Sevgili Yavuz Çetin’in ölümünün üzerinden neredeyse 10 yıl geçti. Böyle değerli birini unutmamak ve de unutturmamak gerekir. Yeni neslin Yavuz Çetin’den bir haber olduğu ortada. Yurt dışında ise Jimi Hendrix’in şarkılarını yorumlayan gitarist ve grup sayıları çok fazla. Her zaman saygı ile anılmıştır. Ben de saygı ve sevgiyle Yavuz Çetin’i anıyor ve de selamlıyorum. “Bana öğretilen her şey, bana önerilen her şey yalanmış”. 

Albümde bir şarkıda blues havası varken bir sonrakinde klasik hatta hard rock da diyebileceğimiz rock türüne geçiliyor. Bu açıdan bakıldığında albümünüzü nasıl tanımlıyorsunuz?
Ben farklı müzik türlerini seviyorum. Tek bir müzik türüne bağlı kalamam. Hayatımın sonuna kadar sadece blues, klasik ya da rock müzik yapmayacağım. Esnek bir yapım var ve de açık fikirli olduğum kadar müziğe olan bakış açım da oldukça geniş. Albümü de beş yılı aşkın bir sürede hazırladığım için severek bestelediğim şarkılarımı bir arada topladım. Her yıl bir albüm yayınlayabilirim. 

Bulutsuzluk Özlemi’nin müziğinize kattığı en önemli şey nedir?
Kesinlikle tek bir kelime ile özetleyemem. Müzikalitem, vizyonum, sanata, hayata ve müziğe olan bakış açım gelişti ve de değiştim. Rock müziği yaşayarak öğrendim. Benim için en önemli kazancı sanırım bu oldu. Gitar çalışım ve müzik kulağım tamamen değişti ve de olgunlaştım; Bulutsuzluk Özlemi ile büyüdüm. Müziğin farkında vardım. Bu açıdan bakıldığında Bulutsuzluk Özlemi bende kalıcı bir iz bıraktı. 

Yakın zamanda Deniz Demiröz’ü nerelerde göreceğiz? Ne gibi çalışmaları olacak?
Albümümün ikinci video klip çalışmalarına başladık. Sevgili Yavuz Çetin’den “Yaşamak İstemem” adlı şarkıya video klip çekiyoruz. Televizyon programlarına katılacağım, konserler olacak. Bunun dışında albümüm gereken ilgiyi ve beğeniyi görürse, ikinci albümümde başka bir Yavuz Çetin şarkısı olan “Cherokee”yi ve bir Bulutsuzluk Özlemi şarkısı yorumlayacağım.
Elbette kendi eserlerimi çok daha iyi ortamlarda kaydedebilecek ve ayrıca sadece enstrümantal gitar müziği dalında albümler yaparak dünyanın en iyi gitaristleri arasına bir Türk gitaristinin de adını yazdırmayı çok istiyorum. Bu konuda son derece kararlıyım. Ülkemizde bir gitar akademisi açmak ve harika gitaristler de yetiştirmek istiyorum. Bunun öncesinde bir elektrogitar eğitim DVD’si yapmak istiyorum. www.denizdemiroz.com adresini de ziyaret etmenizi öneririm.