Dünyanın en sevilen tenoru TEMA için geliyor

Dünyanın en sevilen tenoru TEMA için geliyor
Dünyanın en sevilen tenoru TEMA için geliyor
80 milyondan fazla albüm satan dünyanın en sevilen tenoru Andrea Bocelli, TEMA Vakfı'nın 20'nci yılının kutlanacağı özel konser için Most Production organizasyonuyla İstanbul'a geliyor. 22 Şubat 2014'te Ülker Arena'daki konserin biletleri 20 Kasım'da satışta.

Bugüne kadar dört Amerikan başkanı, iki Papa ve Kraliyet Ailesi’nin yemin törenlerinin yanı sıra Olimpiyat Oyunları ve Dünya Kupası açılış törenlerinde performanslar sergileyen dünyanın en sevilen tenoru Andrea Bocelli’yi İstanbul ’da dinlemek için sayılı günler kaldı. 80 milyondan fazla albüm satan Andrea Bocelli, TEMA Vakfı’nın 20’nci yılının kutlanacağı özel konser için Most Production organizasyonuyla 22 Şubat 2014’te İstanbul’a gelecek. Ülker Sports Arena’daki konserin biletleri ise 20 Kasım saat 11.00’den itibaren Biletix üzerinden satışa sunulacak.
Maestro Bocelli, İstanbul konserinde en ünlü İtalyan ve uluslararası operalardan klasik aryaların yanı sıra Jennifer Lopez ve Nelly Furtado gibi yıldız isimlerle düetler yaptığı çok beğenilen son albümü ‘Love in Portofino’dan da şarkılar seslendirecek. Ayrıca çeşitli sürprizler de olacak.
Andrea Bocelli; bugün sadece dünyaca ünlü bir pop yıldızı değil, aynı zamanda Bel Canto’da Verismo olabilecek rahatlıkta rafine ve çok yönlü bir opera sanatçısı. Bir imza gibi tanınabilen sesinin yumuşak ama güçlü tınısı sanatçıya 80 milyon albüm satma başarısı getirdi.

Andrea Bocelli kimdir?
22 Eylül 1958 tarihinde Toskana, Pisa’da doğdu. Ailesinin yeteneğini fark etmesiyle altı yaşında piyano çalmaya başladı. Flüt ve saksafona da ilgi duydu fakat sesinin enstrümanların önüne geçtiğini anlamasıyla kariyerinin yönü belli oldu. İlk başarısını 1970 yılında katıldığı yarışmada seslendirdiği “O sole mio” ile tattı. 1994 yılında katıldığı San Remo Müzik Festivali’nden sonra Caterina Caselli tarafından keşfedildi ve onun plak şirketi ile anlaşarak aynı yıl Verdi’nin Macbeth eserinde rol alarak opera sahnesindeki ilk çıkışını yaptı. Aynı yıl Noel’de Papa’nın huzurunda şarkı söylemek üzere davet edildi. Asıl çıkışı ise 1995 yılında “Con te Partiro” adlı parça ile bir anda Avrupa listelerinde başı çekmesiyle birlikte yakaladı.
İlerleyen süreçte konserlerine devam etti, müziğin yeni sınırlarına ulaşmak için repertuarını sürekli genişletti. 2011 yılında yorumladığı “Notte Illuminata” projesinde yaklaşık 20 dakika çılgınca alkışlandı. Bu performans ile sanatçı New York’taki Metropolitan Opera Evi’ne giriş yaptı. Aynı yıl New York Filarmoni Orkestrası eşliğinde Bryn Terfel, Celine Dion ve Tony Bennett gibi isimlerle olağanüstü bir konserde yer aldı. Bu konserin kayıtları 70’ten fazla ülkede satışa sunuldu.
Sanatçı 2012 yılının Şubat ayında Cenova’da sahnelenen Romeo Jülyet operasında başrolü üstlendi. Aynı yıl yayınlanan “Opera” albümünde yaklaşık 20 yıllık uluslararası müzik kariyerinde seslendirdiği operaların en özel bölümlerine yer verdi. Ayrıca bugüne kadar seslendirdiği tüm operaları da 18 farklı cd’de toplayarak yayınladı. Yine 2012 yılında “Yılın Uluslararası Sanatçısı” dalında kazandığı Brit Ödülü’nü besteci Sir Andrew Lloyd Webber’in elinden aldı. 2013 yılında yayınlanan son albümünde ise Jennifer Lopez ve Nelly Furtado gibi sanatçılarla başarılı düetler yaptı.