Dünyanın fotoğrafı Beşiktaş sokaklarında

Dünyanın fotoğrafı Beşiktaş sokaklarında
Dünyanın fotoğrafı Beşiktaş sokaklarında
Beşiktaş Beeldiyesi'nin düzenlediği Fotoistanbul 18 Ekim'de başlıyor. Beşiktaş'ın meydan ve sokaklarına yayılacak festival kapsamında 53 sergi gerçekleşecek.

İstanbul ’da şimdiye kadar yapılmış en kapsamlı fotoğraf organizasyonlarından biri Fotoistanbul 1. Beşiktaş Uluslararası Fotoğraf Festivali 18 Ekim’de başlıyor.
Beşiktaş Belediyesi tarafından düzenlenen festivalin fbrlrirıf William Klein, Chris Anderson, Jun Abe, Ozan Sağdıç, Murat Germen gibi tanınmış fotoğraf sanatçıları katılacak! Beşiktaş’ı fotoğraflarla donatacak Fotoistanbul’un açılışı Barbaros Meydanı’nda gerçekleşecek.
Fotoistanbul 1. Beşiktaş Uluslararası Fotoğraf Festivali; 53 sergi, 70 seminer ve panel, 6 ustayla sohbet, 5 gösteri gecesi, 80 fotoğraf gösterisi, 100’ü aşkın portfolyo değerlendirmesi, 8 atölye, kitap imza günleri ve yuvarlak masa tartışmaları ile fotoğrafı Beşiktaş’la ve tüm İstanbullularla buluşturmayı hedefliyor.
Beşiktaş’ın meydanlarına kurulan festival, dev açık hava sergileri ile milyonlarca kişiyi fotoğraf sanatı etrafında buluşturmayı hedefliyor. Fotoistanbul 1. Beşiktaş Uluslararası Fotoğraf Festivali aynı zamanda, “Şehirler ve Hikayeler” teması çerçevesinde, şehirlerin ve insanların hikayelerini, kentin ve kentlinin durumunu fotoğraflarla öyküleştiriyor.TÜRKİYE'DEN 25 SANATÇI
Fotoistanbul; dünyanın en önemli fotoğrafçılarından William Klein, Magnum Photos’dan Chris Anderson, “Citizens” adlı kitabı ile Japonya’dan Jun Abe, Columbia Üniversitesi Fotoğraf Bölümü Başkanı Tom Roma’nın da aralarında olduğu 28 yabancı sanatçıyı İstanbul’da ağırlayacak. Festivalde Türkiye’den ise, aralarında Ozan Sağdıç, Murat Germen, Yusuf Darıyerli, Gökşin Varan, Kerem Yücel gibi isimlerin bulunduğu 25 fotoğraf sanatçısı yer alıyor.
Onur kurulunu Beşiktaş Belediye Başkanı Murat Hazinedar’ın yanı sıra Ara Güler, Güler Ertan, Halim Kulaksız, Ozan Sağdıç ve Mehmet Bayhan’ın oluşturduğu Fotoistanbul’un sanat yönetmenliğini Gültekin Çizgen üstleniyor. Küratörlüğünü Attila Durak, Hüseyin Yılmaz ve Jason Eskenazi’nin üstlendiği Fotoistanbul 1. Beşiktaş Uluslararası Fotoğraf Festivali’nin; koordinatörlüğünü Utku Kaynar, danışmanlığını ise Rıza Erdeğirmenci yürütüyor.