Dünyanın kültür insanları, birleşin!

Dünyanın kültür insanları, birleşin!
Dünyanın kültür insanları, birleşin!
Farklı ülkelerin kültür yöneticilerini bir araya getirip ortak projeler geliştirmelerini sağlayan TANDEM, bir sergiyle meraklılara açılıyor.

2011’den bu yana farklı özelliklere sahip kültürleri bir araya getirerek üretken bir diyalog kurabilmeği amaçlayan TANDEM, son dönem proje sunumlarıyla Studio-X İstanbul ’da. İsmini iki kişilik tandem bisikletlerden alan TANDEM’in 17 Ekim’de açılacak ‘TANDEM TürkiyeAB projeleri sergisi’ 19 Ekim tarihine kadar görülebilecek.

Bugüne kadar 30’u aşkın uluslararası kültürel işbirliği projesine destek veren TANDEM, 2011’den bu yana birlikte çalışma ve üretme zeminleri oluşturmak amacıyla çalışıyor. TANDEM, 2013-2014 döneminde de, Türkiye'den ve Avrupa ülkelerinden 15'er kültür yöneticisi ve kurumu arasında işbirliği ağları yarattı. Bu işbirliklerinden çıkan somut projeler ise 17-19 Ekim 2014 tarihleri arasında Studio-X İstanbul’da sergilenecek.

Dünyadaki sivil itaatsizlik eylemlerinin sorgulandığı videolar, Barcelonalı ve İstanbullu liselilerin karşılıklı fotoğraf yorumları, Sulukule Gençlik Orkestrası ile Macar grup Banska Bystrica’nın beraber gerçekleştirdikleri sahne performansı, İstanbul, Diyarbakır, Batman ve Mardin’deki hip hop atölyeleri gibi pek çok “tandem”in yer alacağı serginin açılışında Roman rap grubu “Tahribad-ı İsyan”ın da mini bir konser verecek.

Stiftung Mercator (Essen) ve Avrupa Kültür Vakfı (Amsterdam) tarafından desteklenen TANDEM programı, Anadolu Kültür (İstanbul) ve MitOst (Berlin) tarafından hayata geçiriliyor.