'Dünyanın Tüm Sabahları' artık onsuz

'Dünyanın Tüm Sabahları' artık onsuz
'Dünyanın Tüm Sabahları' artık onsuz

Aslen müzisyen olan Alain Corneau, 67 yaşındaydı.

PARİS - Tüm zamanların en iyi müzik filmleri arasında gösterilen ‘Dünyanın Tüm Sabahları’yla hafızalara kazınan Fransız yönetmen Alain Corneau, pazar gecesi 67 yaşında Paris’te hayata veda etti.
Sinemada geniş bir yelpazede ürünler veren Corneau, ‘Fort Saganne’ gibi Fransa ’nın sömürge geçmişi, ‘Nocturne Indien’ gibi egzotik filmlerin yanı sıra ‘Serie Noire’ gibi polisiye ve ‘Tous les matins du monde’ gibi müzikal türde filmlere imza attı.
Kristin Scott-Thomas’ın başrolünü üstlendiği Alain Corneau’nun son filmi, ‘Crime d’amour/Aşk Suçu’ halen Fransa’da gösterimde bulunuyor. Bir ofisteki iki kadının yaşadıklarını ilginç bir dille anlatan film, önümüzdeki hafta başlayacak Kanada‘daki Toronto Film Festivali‘nde gösterilecek.
1943’te doğan ve aslen müzisyen olan Corneau, 70’lerde Costa Gavras’ın asistanlığını yapmıştı. ‘France, societe anonyme’ adlı ilk filmi ticari yönden başarısız olan Corneau, 1976’da Yves Montand’ı oynattığı ‘Police python 357’ adlı polisiye filmle tanınmaya başlamıştı. Usta yönetmen, Gerard Depardieu ve Anne Brochet’in oynadığı muhteşem müziklerle bezeli filmi ‘Dünyanın Tüm Sabahları’ ile sinemaseverlerin gönlünde taht kurmuştu. (Kültür Sanat )


    ETİKETLER:

    Fransa

    ,

    sanat