Dünyaya kendi gözünle bak

Nedir Atlas'ın serüveni ?
1993 yılının Nisan ayında başladı öykümüz.

Nedir Atlas'ın serüveni ?
1993 yılının Nisan ayında başladı öykümüz. Dünya'ya Türkiye'den bakan coğrafya dergisiyiz.
Dünyada bu alanda hatırı sayılır dergiler var. Ama siz ulusal bir dergisiniz. Bu yerelliğin getirileri nedir?
Global dergi herkes için yazmaya çalışır. Bu durumda bazı dokuları ortadan kaldırmanız gerekir. Biz daha yerel bakmaya çalışıyoruz. Çünkü bizim için önemli olan o dokular. Coğrafya fiziki konularda evrenseldir. Ama işin içine insan girdiği zaman değişir. Yer yer jeopolitikleşir. İşte o zaman derginin duruşu önem kazanıyor.
Küreselleşme bize 'tek'liği dayatıyor. Siz de keşiflerinizle farklılıkları ortaya çıkarıyorsunuz. Bu duruş, bilinçli mi?
Bizim derginin en önemli ilkesi 'biyolojik' ve 'kültürel' çeşitliliği korumak. Kültürel çeşitlilik, dünyanın hızla tek kültüre gittiği şu dönemde çok önemli. Biyolojik çeşitlilik nasıl biyolojik varlığımız için gerekliyse kültürel çeşitlilik de ruhsal varlığımız için gerekli. Dergilerin buradaki duruşu önemli işte. Çünkü küreselleşen dünyanın biz nesnesiyiz. Yitip giden biz olacağız. Küreselleşen dünyada, Türkiye'den üretilen bir şeye yer yok. Biz okurlarımıza tükenmemiş, bozulmamış kültürleri gösterip onlara sahip çıkmaya çağırıyoruz.
National Geographic'in pazara girmesiyle, bak 'Atlas' diye bir dergi de varmış diye hatırlandınız sanki. Bu sizin tirajlarınıza nasıl yansıdı?
Evet National Geographic, coğrafya dergisi alma bilincinin genişlemesini sağladı. O yüzden Atlas şu anda tarihinin en yüksek satışlarına ulaştı. 1915 sayısını 45 bin bastık ve 43 bin sattık. Haziran sayısının da en az 62 bin sattığımız kesinleşti. Temmuz ayında da 100 bin bastık ortalama 80 bin satış bekliyoruz. National Geographic'in gelmesi bizim iyi pazarlanabilmemizi sağladı.
Ama bir tercih meselesi olacak.
Biz bu alanda tek dergi olmasına karşıyız. Bu Atlas bile olsa. Eğer bu ülke var olmak istiyorsa, kendi tarihini, sanatını, mimarisini, fotoğrafını, geçmişini, geleceğini yaratmak zorunda.
Türkiye'de bir coğrafya dergisi olmanın getirdiği zorluklar neler?
Türkiye göçebe kültürünün hâkim olduğu bir ülke. Bunun için bir bellek oluşturma bilinci fazla yok. Kendi fotoğrafını çekme, kendini belgeleme gibi alışkanlıklar oluşmamış. Atlas olarak biz kendi gerçeğimizi ve geçmişini kendimiz görmek istiyoruz. Biz Türk insanındaki keşfetme duygusunu 'keşfettik'. Belgeleme ve yaşamını, geçmişini, bugününü, geleceğini önemseme duygusunu vermeye çalışıyoruz.