Düşler gerçekleşmek ister

İstanbul Devlet Opera ve Balesi 'Don Kişot' balesini sahneliyor.

İSTANBUL - İstanbul Devlet Opera ve Balesi 'Don Kişot' balesini sahneliyor.
İspanyol yazar Cervantes'in dünyaca ünlü aynı adlı romanından baleye uyarlanan eserin müziği L. Minkus'a, koreografisi M. Petipa'ya ait. Petipa ve Minkus çalışmasının eşsiz bir örneği olan 'Don Kişot' balesi dünyada ilk kez 1869'da Moskova Bolşoy Tiyatrosu'nda sahnelendi. O günden bu yana dünyanın dört bir yanında pek çok kez sahnelenen 'Don Kişot' balesi bu sezon İstanbul Devlet Opera ve Balesi'nde seyirci karşısına çıkıyor.
'Don Kişot'u sahneye aynı zamanda koreografiyi de yapan Valantin Yelizenev koyuyor. Eser, bağlılık ve inancın kahramanı Don Kişot'un, tek ideali olan dünyadaki haksızlıkları düzeltmek yolunda yaşadığı maceraları konu alıyor.
Romantik bir kahramının hiçbir zaman güncelliğini yitirmeyecek düşlerle örülü serüvenlerinin anlatıldığı 'Don Kişot' balede orkestrayı şef Yalçın Adıgüzel yönetiyor.
Dekor tasarımı Selçuk Tollu, kostüm tasarımı Ayşegül Alev'e ait olan ve İstanbul Devlet Opera ve Balesi Orkestrası ile bale sanatçılarının yer aldığı dev bir kadro tarafından sahnelenen 'Don Kişot'un başlıca rollerinde Ayfer Zeren, Tülay Uğurlu, Deniz Berge, Arkın Zirek, Alkış Peker, Tatiana Egeli ve İlke Kodal var. 'Don Kişot' balesi bugün ve 28 Kasım'da, saat 20.00'de AKM Büyük Salon'da görülebilir. Ayrıntılı bilgi için Tel: 0212 251 10 23 (Kültür Sanat)