Düşlerin gerçeğe dönüştüğü Mehmet Uluğ Müzik Evi açıldı

Düşlerin gerçeğe dönüştüğü Mehmet Uluğ Müzik Evi açıldı
Düşlerin gerçeğe dönüştüğü Mehmet Uluğ Müzik Evi açıldı
Türkiye'de müzik ve eğlence sektöründe öncü işlere imza atan Pozitif'in kurucu ortaklarından Mehmet Uluğ'un adını yaşatacak Mehmet Uluğ Müzik Evi (MUME), Düşler Akademisi Kaş bünyesinde açıldı. MUME'nin ilk konukları, 10. yılını kutlayan Barış İçin Müzik Orkestrası'ydı. MUME'de bir hafta kamp yapan ve kurum bünyesindeki stüdyoda üç şarkının kaydını yapan Barış İçin Müzik Orkestrası, ardından Kaş Amfi Tiyatro'da unutulmaz bir konser verdi.

Türkiye ’de müzik ve eğlence sektöründe öncü işlere imza atan ve 2 yıl önce hayatını kaybeden Mehmet Uluğ’un adı yine müzikle yaşatılıyor. Düşler Akademisi Kaş bünyesinde açılan Mehmet Uluğ Müzik Evi, müziğin doğayla buluştuğu noktada kapılarını açtı.

Geçen yıl Akbank Caz Festivali kapsamında gerçekleştirilen Mehmet Uluğ Anma Gecesi’nden elde edilen gelirle ilk adımları atılan Mehmet Uluğ Müzik Evi, engelli ve sosyal dezavantajlı bireylerin sanat yoluyla sosyal hayata katılımını hedefleyen Düşler Akademisi Kaş bünyesinde müzikle iç içe olmak isteyen herkes için kuruldu. Kamp alanının içindeki Mehmet Uluğ Müzik Evi’nde bulunan kayıt stüdyosunda, Düşler Akademisi’nin konuk ettiği gençlerin yanı sıra isteyen her sanatçı, belirli bir ücret ödeyerek kayıt yapabiliyor. Bu sayede Düşler Akademisi’ne de destek olunuyor.

Barış İçin Müzik Orkestrası MUME’de kampa girdi

Mehmet Uluğ Müzik Evi’nin kapıları ilk kez, mümkün olduğu kadar fazla çocuğa karşılıksız müzik eğitimi olanağı sağlamayı amaçlayan Barış İçin Müzik Vakfı öğrencileri ile açıldı. Bu yıl 10. yaşını kutlayan Barış İçin Müzik Orkestrası üyeleri, Düşler Akademisi Kaş’taki bir haftalık kamp boyunca Mehmet Uluğ Müzik Evi’nde üç ayrı parçanın kaydını gerçekleştirdi.
10. yıl jingle’larının kaydını da MUME’de yapan Barış İçin Müzik Orkestrası’nın 31 Temmuz’da Kaş Amfi Tiyatro’da verdiği konserle Mehmet Uluğ bir kez daha müzikle anıldı. Pozitif, Düşler Akademisi ve Barış İçin Müzik Vakfı’nı bir araya getiren Mehmet Uluğ Müzik Evi için Kaş Amfi Tiyatro’nun kapıları Kaş’ın klasik müzikseverlerine açıldı.

Tchaikovsky’nin Slav Marşı, Arturo Marques’ten Conga del fuego ve Danzon No.2, Dvorák’ın 9. Senfonisi, Bizet’ten Carmen “Les Toreadors” ve Rossini’nin “William Tell” eserlerinin yer aldığı bir müzikal seçki sunan Barış İçin Müzik Orkestrası, yaklaşık 500 kişiye unutulmayacak bir konser verdi.

Düşler Akademisi Kaş Hakkında
Kaş’ın Çukurbağ Köyü’nde bulunan kamp, 2013 – 2014 yıllarında Çukurbağ İlkokulu’nun binasında kuruldu. Okul binasının yanı sıra bir yatakhanesi, mutfağı, tarlası ve çiftliği bulunan kampta, gerekçesi ne olursa olsun toplumsal dışlanmayı yaşayan tüm birey ve gruplara alternatif, yenilikçi ve sürdürülebilir yöntemlerle ücretsiz eğitimler sunuluyor. Kamp hakkındaki detaylı bilgilere duslerakademisi-kas.org adresinden ulaşılabiliyor.

Barış İçin Müzik Orkestrası Hakkında

2005 yılında Mehmet Selim Baki tarafından kurulan Barış İçin Müzik Vakfı, mümkün olduğu kadar fazla çocuğa karşılıksız müzik eğitimi imkanı sağlayarak, barışın sesini müzikle duyurmayı hedefliyor. Edirnekapı’da 20 kadar öğrenciye verilen akordeon dersleriyle yola çıkan ve şimdiye kadar 5 bine yakın çocuğa ücretsiz müzik eğitimi veren vakıfta, bugün Barış İçin Müzik Orkestraları, Barış İçin Müzik Korosu ve Barış İçin Müzik Bakır Üflemeliler Topluluğu olmak üzere üç topluluk faaliyet gösteriyor. 2013 yılından beri İKSV’nin kurumsal destekçiliğini üstlendiği Barış İçin Müzik Vakfı, 2014 yılında yapılan “dostluk” anlaşmasıyla, Venezüella’da yaklaşık 40 yıl önce kurulan El Sistema’nın resmi bir parçası olarak kabul edildi.