Duvardaki tuğla olmak istemeyenler...

Duvardaki tuğla olmak istemeyenler...
Duvardaki tuğla olmak istemeyenler...
'Açlık Oyunları' serisinin izinden giden 'Uyumsuz' serisinin üçüncü adımı 'Yandaş' ('Allegiant'), Ari ırk' peşinde koşan diktatoryal bir rejime karşı ana karakter olan Tris ve arkadaşlarının mücadelesini anlatıyor. Klişe yanlarına rağmen kendisini seyrettiren bir film olmuş.
Haber: UĞUR VARDAN - ugur.vardan@radikal.com.tr / Arşivi

UYUMSUZ SERİSİNDEN: YANDAŞ (Not: 2.5/5)
THE DIVERGENT SERIES: ALLEGIAN
Yönetmen: Robert Schwentke
Oyuncular: Shailene Woodley, Zoe Kravitz, Miles Teller, Theo James
Yapım: 2016, ABD
Süre: 121 dakika

‘Açlık Oyunları’, “Benden bu kadar” diyerek son noktayı koydu, sahne artık artçılarının... Geçen hafta aynı geminin yolcusu ‘Beşinci Dalga’ demir almıştı, bu hafta ise artık yolculuğunun sonuna doğru ilerleyen ‘Uyumsuz’ serisinin üçüncü adımı ‘Yandaş’ ( Allegiant ) var huzurlarımızda. Veronica Roth’un serisinden uyarlanan ‘Uyumsuz’, aslında üç kitap lakin tıpkı ‘Açlık Oyunları’nda olduğu gibi son adım sinemaya iki filmle taşınıyor. Yani ‘Yandaş’, son kitabın ilk bölümünün uyarlaması niteliğinde...

‘Gençlik distopyaları’nın bildik reflekslerini barındıran seri (aslında hepsinin ilham kaynağı 70’ler klasiği ‘Logan’ın Kaçışı’ gibi görünüyor), ‘Ari ırk’ peşinde koşan diktatoryal bir rejime karşı ana karakter olan Tris ve arkadaşlarının mücadelesini anlatıyor. Bu bölümde isyankâr gençler (içlerinde Tris’in sevgilisi Four da var) sistemin ördüğü devasa duvarın öte yanına geçerek bambaşka bir oluşumla karşılaşıyorlar.
Yönetmenliğini, bir önceki adım olan ‘Kuralsız’da olduğu gibi Alman Robert Schwentke’nin üstlendiği yapım hem kimi sahneleri hem de hafiften farklı atmosferiyle serinin şu ana kadarki en iyi filmi olmuş. Bir önceki adımda sistemin en tepesindeki Jeanine oyun dışına itilmişti (ya da biz öyle sanıyoruz), ‘Yandaş’ta ise onun boşluğunu ‘Genetik Büro’nun yöneticisi David dolduruyor gibi.

Geçmiş kanatır yarayı...

Kendisine muhalif kitleleri biber gazıyla susturmaya çalışanlara ilham kaynağı olacak yeni bir fikri (hafızaları silen gaz) sunan ‘Yandaş’ (bu arada filmdeki ‘Yandaş’ ifadesi, bizdeki anlamının aksine muhalifler için kullanılıyor), belki serinin en iyi filmi ama yine de vasatın üzerine çıkamıyor. Lakin ‘Yandaş’, vasatlığına ve klişe yanlarına rağmen kendisini seyrettiren bir film olmuş. Kimin, gerçekte ne olduğunu ve nerede durduğunu anlamak için de son adımı bekleyeceğiz.