Düz duvarda 'Dava'

Düz duvarda 'Dava'
Düz duvarda 'Dava'

Münchner Kammerspiele ?Dava?yı hareketli platform üzerinde, düz duvarda oynadı.

Tiyatro Festivali'nin ilk haftasında, herkesi kendine hayran bırakan, tartışmasız en ilginç ve iyi oyun, Almanya'dan gelen 'Dava' oldu
Haber: GÖNÜL KOCA / Arşivi

İSTANBUL - İstanbul’un tiyatro âlemi 16 ve 17 Mayıs’ta bir tiyatro olayına şahit oldu. 17. Uluslararası İstanbul Tiyatro Festivali kapsamında Almanya’dan gelen Münchner Kammerspiele grubu, izleyicilere benzersiz bir ‘Dava’ izletip, üç saat boyunca salonda tuttuğu izleyiciler tarafından ayakta alkışlandı.
Franz Kafka’nın ölümünden sonra yayımlanan tamamlanmamış romanı ‘Dava’yı sahneleyen ekip kostümü, dekoru, oyunculukları, saçları ve makyajlarıyla Kafka’nın dünyasını eğlenceli bir yorumla sahneye taşıdı. Bir sabah ansızın ‘dava’ edilen Joseph K.’nın absürd yargılama süreci etrafında ilerleyen oyun, sahne arkasına yerleştirilmiş hareketli bir platform üzerinde sahneleniyor. Resmen düz duvarda oynayan ve zaman zaman her birinin Joseph K. olarak izleyici karşısına çıkıp ‘başrol’ kavramını yerle bir ettiği oyunda yüzleri beyaza boyalı, kadın-erkek hepsi bıyıklı, arkaya taranmış kısa saçlı ve siyah takım elbiseli oyuncular sahnede yaptıkları akrobatik hareketlerle de sessiz filmlerin efsane oyuncusu Charlie Chaplin’i andırıyordu.
Hareketli platform üzerindeki iki masa, bir yatak ve sandalyeler üzerinde oyuncuların akrobatik hareketlerle sancılı ‘dava’ sürecini canlandırdığı oyunda birçok Joseph K vardı. Sekiz oyuncunun her biri, bazen Joseph K bazen de etrafındaki kişilerden biri oluyordu. İkinci perdede dikey platformun üzerindeki masa ve sandalyelerle yatağın yerine oyuncuların duvarda asılı durabilmelerini sağlayan sopalar aldı. Dava’nın sıkıntısı, bu duvarın üzerindeki şaşırtıcı performansla sürdü.
Tiyatroya marangozluk ve teknisyenlikle başlayıp reji koltuğunda sağlam bir yer edinen Andreas Kreigenburg’un yönettiği ‘Dava’, hem sahneleme biçimi hem de Kafka’nın metnine getirdiği yorumla, yüzlerce kez sahnelenmiş bu eserin en akılda kalıcı oyunu oldu.