DVD SOFRASI

Ülkemizde az çok tanınan Fransız yönetmen Patrice Leconte'un sinemalarda da gösterime girmiş filmi 'Zevkler Sokağı' (Rue des Plaisirs), 2. Dünya Savaşı sonrası Paris'inde bir fahişeyle onun 'koruyucu meleği' arasındaki 'ilişki'yi resmediyor.
Haber: MURAT ÖZER / Arşivi

Zevkler Sokağı
Film: Ülkemizde az çok tanınan Fransız yönetmen Patrice Leconte'un sinemalarda da gösterime girmiş filmi 'Zevkler Sokağı' (Rue des Plaisirs), 2. Dünya Savaşı sonrası Paris'inde bir fahişeyle onun 'koruyucu meleği' arasındaki 'ilişki'yi resmediyor. Süper model Laetitia Casta'nın sinemaya ısındığının sinyallerini veren yapım, Patrick Timsit faktörüyle ayakta duruyor. 'Tutku'nun farklı renklerini keşfetmek için ideal seçim olabilir bu film. (2002 Fransa-Almanya/87 dk.)
DVD: Türkçe dublaj seçeneği olan DVD'de, filmin iki fragmanıyla birlikte, 45 dakikalık kamera arkasını bulabilirsiniz. Kapak konusunda bir eleştirimiz var: Kapakta filmin süresi 95 dakika olarak yazılmış, oysaki izleyeceğiniz film 87 dakika. Biraz 'özen' lütfen!
Denk / Palermo
Hoffa
Film: Senaryosunu David Mamet'ın yazdığı, yönetmenliğini usta aktör Danny DeVito'nun üstlendiği 'Hoffa', efsane sendikacı Jimmy Hoffa'nın yaşamına odaklanıyor. Jack Nicholson'ı, tanımanın zor olduğu bir makyaj çalışmasının altında izlemek ayrı bir özelliği filmin. Bu makyaj çalışmasıyla birlikte görüntülerinin de Oscar'a aday gösterildiği yapım, biyografik film geleneğinin ilgiye değer örneklerinden. Çok da abartmamak kaydıyla tabii... (1992 Fransa-ABD/140 dk.)
DVD: Bu filmi çok ama çok seviyorsanız mesele yok, alıp arşivinize katabilirsiniz bu DVD'yi. Ama film dışında hiçbir şey bulamayacağınız uyarısını da yapalım bu üründe.
20th Century Fox / Tiglon
Gothika
Film: 1990'lar Fransız sinemasına damgasını vurmuş isimlerden
aktör-yönetmen Mathieu Kassovitz'in Hollywood'a transfer olduğunu belgeleyen 'Gothika', 'psikanalitik gerilim' diyebileceğimiz bir türün taptaze örneklerinden biri. Yakında sinemalarda 'Kedikadın' (Catwoman) olarak izleyeceğimiz Oscar'lı aktris Halle Berry'nin başı çektiği ve yetkin isimlerden kurulu oyuncu kadrosuyla 'izlenebilir' kıvamına ulaşan yapım, öte yandan karasularına girdiği türün derinliğinden yoksun bir çalışma. Kimi bölümlerde oldukça gerilen film, bu özelliğini tüme yaymayı başaramıyor. (2003 ABD/98 dk.)
DVD: Yorumlu izleme seçeneğiyle başlayan DVD özellikleri,
16 dakikalık kamera arkası çalışmasıyla devam ediyor. Filmin ilginç görsel
efektlerinin deşifre edildiği 7 dakikalık bir bölüm, Limp Bizkit'in bu filmde kullanılan 'Behind Blue Eyes' şarkısının videoklibi ve klibin MTV'de yayımlanan kamera arkası görüntüleri, filme konu olan akıl hastalarıyla yapılmış söyleşiler ve fragmanlarla tamamlanıyor bu üründeki ekstralar. Columbia Tristar Türkiye
Lanetliler
Film: Büyük usta Luchino Visconti'nin başyapıtlarından biri 'Lanetliler' (The Damned), yönetmenin uluslararası piyasaya açılma döneminin ışıldayan örneklerinden. Nazilerin güçlenmeye başladığı 1930'lu yılların başında geçen öykü, çevre koşullarıyla da biçimlenen bir aile içi ilişkiler zincirini resmeder. Visconti'nin kendine has karakterlerin ruh hallerine odaklanma özelliğinin belki de en iyi yansımasıdır 'Lanetliler'. İki buçuk saatlik süresine karşın hâlâ Visconti (ve de dünya) sinemasının zirvelerinden biridir bu film aynı zamanda. (1969 İtalya-İsviçre-Batı Almanya/150 dk.)
DVD: Öncelikle Visconti'nin 'Venedik'te Ölüm'ünden sonra 'Lanetliler'i de DVD olarak piyasaya süren Tiglon'a sonsuz teşekkürler. Visconti'nin dünyasına yakınlaşmayı sağlayan 9 dakikalık bir belgesel ('Venedik'te Ölüm'ün DVD'sinde de buna benzer bir 'keyif noktası' vardı) ve filmin fragmanıyla tamamlanan ürün, arşive katılmayı fazlasıyla hak ediyor. Warner / Tiglon