DVD SOFRASI

Yakuzalar ve polisler konusunda uzman olan Japon sinema ustası Kinji Fukasaku'nun, 'rahatsızlık veren' genç nüfusu törpülemek maksadı taşıyan bir 'oyun'u sinemalaştırdığı ünlü...
Haber: MURAT ÖZER / Arşivi

Ölüm Oyunu
Film: Yakuzalar ve polisler konusunda uzman olan Japon sinema ustası Kinji Fukasaku'nun, 'rahatsızlık veren' genç nüfusu törpülemek maksadı taşıyan bir 'oyun'u sinemalaştırdığı ünlü filmi 'Ölüm Oyunu' (Battle Royale), genç oyuncuların ve özellikle de Takeshi Kitano'nun 'serbest vezin' kompozisyonlarından güç alıyor. Bilgisayar oyunları ya da çizgi romanlardan alınmış izlenimi veren karelerle donatılmış bu 'sert' film, ikiyüzlü toplumların aynası olarak da algılanabilir kolaylıkla. (2000 Japonya/121 dk.)
DVD: Şık bir pakete sahip olan DVD; Türkçe dublaj seçeneği, kamera arkası görüntüleri (50 dk.), oyuncu seçimi ve provalar, özel efektler, fragmanlar, filmografiler, yönetmenin notları gibi ekstralarla edinilesi bir kıvama ulaşıyor.
Aslına bakarsanız, onlar olmasa da bu filmi arşive katmak gerekir diye düşünüyoruz.
1 Film / Esen
Soğuk Dağ
Film: Son Oscar ödül törenine yedi Oscar adaylığıyla girip, yalnızca Renée Zellweger'e gelen Yardımcı Kadın Oyuncu ödülüyle yetinmek durumunda kalan 'Soğuk Dağ' (Cold Mountain), Amerikan İç Savaşı sırasında birbirlerine kavuşmak için çabalayıp duran iki âşığın hüzünlü hikâyesini anlatıyor. Jude Law ve Nicole Kidman'ı başrole taşırken, Anthony Minghella'nın işbilir anlatımından da destek alan yapım, destansı görüntüsüyle de dikkat çekiyor. Charles Frazier'ın romanından uyarlanan film, kadro zenginliği içinde bizleri şaşırtan isimlerle (White Stripes'ın solisti Jack White gibi) de ilgiye değer bir görüntü çiziyor. (2003 ABD/148 dk.)
DVD: 'Starsky&Hutch' ile 'Hidalgo'nun fragmanlarıyla açılan DVD'de Türkçe dublaj özelliği göze çarparken, 'Soğuk Dağ'ın iki buçuk saatlik oyun süresine dahil olmamamış 11 sahne de ekstralar arasındaki yerini alıyor. Başka mı? Başka bir şey yok!
Miramax / Tiglon
Umut
Film: Yılmaz Güney'in belki de en iyi filmi olarak Türk sinema tarihindeki yerini almış olan 'Umut', bir faytoncunun kimliğinde, çaresizce çırpınan küçük insanların 'kıyıcı' hayatlarına eğiliyor. Değersiz hayatlarında minik de olsa bir 'umut ışığı' bulup, onun sanallığına aldırmadan peşine takılan ve böylece bir çıkış yolu bulmanın hesaplarını yapan insanların hikâyesi, gerçek anlamda bir sinemasal doruğu da getiriyor peşi sıra. Güney filmografisinin dönüm noktalarından biri olan 'Umut', siyah-beyaz görüntülerinin 'soyutlayıcı' özelliğinden de fazlasıyla yararlanıyor. (1970 Türkiye/99 dk.)
DVD: İngilizce, Almanca ve Fransızca altyazı seçenekleri, Yılmaz Güney'in filmleri ve çalkantılı hayatından anlarla oluşturulmuş fotoğraf galerisi, 13 dakikalık Yılmaz Güney belgeseli, bu DVD'nin ekstraları. Sanatçının son filmi 'Duvar' ve Zeki Ökten'in yönetiminde çekilen 'Sürü'nün de piyasada olduğunu hatırlatmakta yarar var. Güney / Gala
Novo
Film: Geçmişine dair hiçbir şey hatırlamayan, hatta beş dakika öncesini bile hatırlamakta zorlanan bir adamın, kendisini önceki ve şimdiki hayatı arasında bir tercih yapmaya zorlayan durumu hakkında bir film 'Novo'. İspanyol yakışıklısı Eduardo Noriega'yla hedefine yürüyen yönetmen Jean-Pierre Limosin, sinema sanatının ilgi alanları içinde ön sıralarda yer bulan 'hafıza kaybı' olgusunu çeşitlendirmeyi (özellikle aşka bakışıyla) başarıyor filmiyle. (2002 İsviçre-Fransa-İspanya/93 dk.)
DVD: Türkçe dublaj var, öncelikle bunu söyleyelim. Filmin ruhunu, yönetmen Limosin'in anlatmaya çalıştıklarını temellendiren dört özel bölümse, gerçekten de neyin nereden çıktığı üzerine bazı fikirlerle donatıyor bizleri. Ayrıca 'Novo'nunki de içlerinde olmak üzere yedi
fragman da mevcut bu üründe.
Chantier / Palermo