DVD SOFRASI

Senarist David Koepp'in az sayıdaki yönetmenlik denemesinin son halkası olan 'Gizli Pencere' (Secret Window), Stephen King'in 'Four Past Midnight: Secret Window, Secret Garden' adlı kitabından uyarlanmış bir gerilim filmi.
Haber: MURAT ÖZER / Arşivi

Gizli Pencere
Film: Senarist David Koepp'in az sayıdaki yönetmenlik denemesinin son halkası olan 'Gizli Pencere' (Secret Window), Stephen King'in 'Four Past Midnight: Secret Window, Secret Garden' adlı kitabından uyarlanmış bir gerilim filmi. Johnny Depp'in 'sorunlu' bir yazarı oynadığı yapımda, John Turturro da alabildiğine 'liginç' bir karakteri canlandırıyor. Sürpriz finale kadar tempo sorunu çeken film, King uyarlamaları arasında vasat olanlardan. (2004 ABD/92 dk.)
DVD: Koepp'in yorumları eşliğinde filmi izleme seçeneğine sahip DVD'de; sinemalarda göremediğimiz dört sahne, öykünün yapısını çözmeye yönelik üç bölümlük yapım aşamaları (filmi izlemeden bakmayın), bir tür animasyon storyboard diyebileceğimiz 'animatics' tekniğiyle canlandırılan dört sahne (açılış sahnesi dahil) ve fragmanlar yer alıyor. Columbia Tristar Türkiye
Tehlikeli Aklın İtirafları
Film: George Clooney'nin ilk yönetmenlik denemesi 'Tehlikeli Aklın İtirafları' (Confessions of a Dangerous Mind), Chuck Barris'in anılarından Charlie Kaufman'ın yazdığı senaryoya dayanıyor. CIA tetikçisi olan bir televizyon yapımcısının hikâyesini anlatan yapım, hem teknik hem de anlatım açısından yetkin bir görünüm arz ediyor. Başroldeki Sam Rockwell'in performansının üst düzeyde olduğunu da belirtelim. (2002 ABD-Kanada-Almanya/109 dk.)
DVD: Türkçe dublaj seçenekli DVD'de 23 dakikalık kamera arkası görüntüleri, çıkartılmış sahneler, deneme çekimi, Chuck Barris üzerine bir bölüm gibi ekstralar göze çarpıyor. Filmde de göreceğiniz TV programı 'Gong Show'u anlatan bir bölüm de ürüne renk katıyor.
Avşar / Palermo
Vesikalı Yârim
Film: Lütfi Akad imzalı 'Vesikalı Yârim', sinemamızın köşe taşı filmlerinden biri. Türkan Şoray ve İzzet Günay'ı başrole taşıyan yapım, bir pavyon kadınına âşık olan evli bir manavın hikâyesini anlatıyor. Sait Faik'in 'Menekşeli Vadi' adlı öyküsünden uyarlanan film, Antalya'da en iyi ikinci film, senaryo ve kadın oyuncu ödüllerini almıştı. Melodramatik yapının ustaca kurulduğu, karakterlerin yerli yerine oturduğu, görüntü ve müzik çalışmasının öyküye kusursuzca hizmet ettiği 'Vesikalı Yarim', Türk sinemasının nerelerden geçtiğini görmek için kaçırılmayacak fırsat. (1968 Türkiye/89 dk.)
DVD: Filmden karelerden oluşan bir fotoğraf galerisi ile Şeref Film'in DVD'ye çıkan diğer filmlerinin (Ses, Düttürü Dünya, Yoksul, Pehlivan) fragmanlarından oluşan bir bölümle destekleniyor bu ilgiye değer ürün. Görüntü ve ses kalitesi de rahatsız etmiyor. Şeref Film / Gala
Kısa ve Acısız
Film: Berlin'de Altın Ayı'ya uzanan 'Duvara Karşı'yla bütün dünyanın ilgisini üzerine çeken Fatih Akın'ın ilk uzun metrajlı çalışması 'Kısa ve Acısız' (Kurz und Schmerzlos), Hamburg'da yaşayan üç yakın arkadaşın (Türk, Yunan, Sırp) 'acımasız sokaklar'da yitip gidişleri üzerine kurulu bir öyküye sahip. Göçmen olmanın zorlukları bir yana, Almanya'da ayakta kalmaya çalışmanın getirdiği sorunlarla boğuşan insanların dünyasına gerçekçi bir bakış diye de niteleyebiliriz bu filmi. (1998 Almanya/94 dk.)
DVD: Fatih Akın'ın yorumlarıyla filmi izleme seçeneği, söyleşiler, biyografiler, 13 dakikalık kamera arkası görüntüleri ve fragmanlardan oluşan ekstralar bütünü, zaten edinilesi olan ürünün değerini artırıyor. Türkçe dublaj seçeneği olduğunu da hatırlatalım...
1 Film / Esen