DVD SOFRASI

Geçen yıl uzun metrajlı animasyon ve şarkı dallarında Oscar'a aday gösterilen Fransız animasyonu 'Bellevile'de Randevu' (Les Triplettes de Belleville), Amerikan ve Japon ustaların hâkimiyetinde yükselen animasyon geleneğinin Avrupa kanadını başarıyla temsil eden enfes bir çalışma.
Haber: MURAT ÖZER / Arşivi

Belleville'de Randevu
Film: Geçen yıl uzun metrajlı animasyon ve şarkı dallarında Oscar'a aday gösterilen Fransız animasyonu 'Bellevile'de Randevu' (Les Triplettes de Belleville), Amerikan ve Japon ustaların hâkimiyetinde yükselen animasyon geleneğinin Avrupa kanadını başarıyla temsil eden enfes bir çalışma. Film, kaçırılan torununun peşinden okyanuslar aşan bir büyükannenin hikâyesini anlatıyor. Keyif patlamasına hazır olun!
(2003 Fransa-Kanada/78 dk.)
DVD: Yönetmen Sylvain Chomet ve yapım tasarımcısı Evgeni Tomov'la yapılmış söyleşiler, Mathieu Chedid'in film için seslendirdiği şarkının klip çekimleri ve yönetmenden animasyon dersleriyle desteklenen DVD'de, filmin fragmanının da içlerinde olduğu yedi de fragman mevcut.
Chantier Films/Palermo
Cani
Film: Charlize Theron'a birçok ödül kazandıran 'Cani' (Monster), seri katil profilleri içinde 'aykırı' bir platforma oturan Aileen Wuornos'un gerçek hikâyesine odaklanıyor. Çocukluğundan itibaren erkekler tarafından 'paspas edilen' seri katilin, acımasız cinayetlerini aşk (genç bir kadına olan aşkı) uğruna işlediğinin üzerinde yükselen film, kadın yönetmen Patty Jenkins'in karakterlere mesafeli bakışından da büyük destek alıyor. (2003 ABD-Almanya/104 dk.)
DVD: Filmin 15 dakikalık yapım öyküsüyle birlikte, yetenekli müzisyen BT'nin bu film için yaptığı çalışmayı özetleyen 16 dakikalık bir bölüm de var. 'The Butterfly Effect', 'The Cooler' ve 'The Prince&Me'nin fragmanlarını da bulmak mümkün üründe. PRA Films/Tiglon
Tootsie
Film: Jessica Lange'e Yardımcı Kadın Oyuncu Oscar'ı getiren, dokuz dalda daha bu ödüle aday gösterilen Sydney Pollack filmi 'Tootsie', bu özelliğinden çok Dustin Hoffman'ın kadın kılığına girmesiyle akıllarda kalmış bir yapım. İş bulmakta güçlük çeken bir aktörün, aktris kılığına girerek rol kapma çabasını resmeden bu ilgiye değer (aslında biraz da çılgın) komedi, baştan sona keyifle izlenirken, Hoffman'ın performansına da şapka çıkarttırıyor. (1982 ABD/112 dk.)
DVD: 'Tootsie', 'Peggy Sue Got Married' ve 'Fools Rush In'in fragmanlarına da kol kanat geren ürün; Sydney Pollack, Dustin Hoffman, Bill Murray ve Jessica Lange'in filmografileriyle de zenginleşme çabası içinde görünüyor.
Columbia Tristar Türkiye
Karanlık Sular
Film: 'Ringu'ları çektikten sonra dünyanın tanıdığı bir korku ustası haline gelen Hideo Nakata'nın bizce en sağlam filmi olan 'Karanlık Sular' (Dark Water), küçük kızıyla birlikte taşındığı evde 'suyla gelen korku'yu iliklerine kadar yaşayan bir kadının dramını anlatıyor. Japon hayalet geleneğinden olduğu kadar çağdaş insanın yalnızlığından beslenen film, 'Ringu'larda olduğu gibi yazar Koji Suzuki ile yönetmen Nakata'nın işbirliğiyle vücut buluyor. (2002 Japonya/97 dk.)
DVD: Yönetmen Hideo Nakata'yla yapılmış 40 dakikalık bir söyleşiye yer veren DVD'de, filmin müziklerine imzasını koyan Kenji Kawai'yle gerçekleştirilmiş kısa bir söyleşi de var. Fragmanlar ve Türkçe dublaj seçeneği de bulunuyor. Pi Film/Palermo