DVD SOFRASI

Evlilik kurumuna Woody Allen'vari bir bakış atan 'Kocalar ve Karılar' (Husbands and Wives), yakın arkadaşlarının boşanma kararı alması üzerine kendi evliliklerini sorgulamaya başlayan bir çiftin hikâyesini anlatıyor.
Haber: MURAT ÖZER / Arşivi

Kocalar ve Karılar
Film: Evlilik kurumuna Woody Allen'vari bir bakış atan 'Kocalar ve Karılar' (Husbands and Wives), yakın arkadaşlarının boşanma kararı alması üzerine kendi evliliklerini sorgulamaya başlayan bir çiftin hikâyesini anlatıyor. Allen ve Mia Farrow'un 'ikili' oldukları dönemin etkili örneklerinden olan yapım, sağa sola koşuşturan kamera hareketleriyle de dikkat çekiyor. Filmin özgün senaryo ve yardımcı kadın oyuncu (Judy Davis) dallarında Oscar'a aday gösterildiğini de hatırlatalım.
(1992 ABD/104 dk.)
DVD: 'Kocalar ve Karılar' ve yine bir Woody Allen filmi olan 'Bir Cinayet Sırrı'nın (Manhattan Murder Mystery) fragmanları dışında herhangi bir ekstra yok DVD'de.
Columbia Tristar Türkiye
Neredesin Firuze
Film: Ezel Akay'ın 'iddialı' ilk uzun metrajlı yönetmenlik denemesi 'Neredesin Firuze', kaset çıkarmak ve onun 'patlama'sını sağlamak için azamî çaba harcayan beş kafadarın hikâyesini anlatırken, zaman zaman son derece sağlam bir atmosfere kucak açıyor. Haluk Bilginer ve Demet Akbağ başta olmak üzere, 'etkin' bir oyuncu kadrosunun da yönetmeni desteklediği film, müzikal yapısıyla da 'güçlü' izlenimi veriyor. Bugünlerin 'Muhsin Bey'i olarak da niteleyebileceğimiz yapımın bizce en önemli kusuru iki saati aşkın uzunluğu. Bu durum, öykünün bir miktar dağılmasına neden oluyor. (2004 Türkiye/133 dk.)
DVD: Çift disk olarak piyasaya sürülen DVD'de, filmi Ezel Akay ve senarist Levent Kazak'ın yorumlarıyla izleme seçeneği, kamera arkası görüntüleri (özellikle teaser'ın kamera arkası eğlenceli), ekiple yapılmış söyleşiler, filmde kullanılan şarkılardan beşinin klibi ve çıkarılmış sahneleri ekstra olarak bulabilirsiniz. Türkçe, İngilizce ve Almanca altyazı seçenekleri olduğunu da belirtelim.
İFRCinemedya/Palermo
Ölüm Pateni
Film: 2002'de başarısız bir yeniden çevrimi de yapılan Norman Jewison klasiği 'Ölüm Pateni' (Rollerball), savaşların olmadığı yakın gelecekte, son derece 'vahşi' bir spor olan 'ölüm pateni'nin yıldızlarından birinin düzene başkaldırmasını merkeze yerleştiriyor. James Caan'ın en iyi performanslarından birine ulaştığı film, bilimkurgusal aksiyon geleneğinin 'kışkırtıcı' uzantılarından. William Harrison'ın 'Roller Ball Murders' adlı öyküsünden yine kendisinin yazdığı senaryonun üzerinde yapılanan film, sinema tarihinin es geçilmeyecek ürünlerinden biri. (1975 ABD/120 dk.)
DVD: 'Özel versiyon' etiketiyle raflara yerleşen bu DVD'de; yönetmen Jewison ve senarist Harrison'dan iki ayrı yorumlu izleme seçeneği, 25 dakikalık yapım aşamaları bölümünün yanı sıra 8 dakikalık orijinal yapım aşamalarından görüntüler, fragmanlar, TV tanıtımları ve fotoğraf galerileri yer alıyor. Edinilmesinin elzem olduğu ürünler arasında saydığımızı söylemeye bile gerek yok, ama söylemiş olalım biz yine de...
MGM/Tiglon
Benden Bu Kadar
Film: Çevresindeki insanların canını sıkan 'sorunlu' bir karakterin, bekâr bir anneyle tanıştıktan sonra 'doğru iletişim' yollarına kanalize olması diye özetlenebilecek bir öyküye sahip 'Benden Bu Kadar' (As Good as It Gets). James L. Brooks'un yönettiği, Jack Nicholson ve Helen Hunt'ın başrolleri paylaştıkları (ki her ikisi de Oscar kazandılar buradaki performanslarıyla) film, oyuncularının gücünü yansıtma konusunda son derece başarılı. Beş dalda daha Oscar yarışına dahil olan yapım, özellikle diyaloglarının yaşarlığıyla öne çıkıyor ve izleyiciyi kapıp kavrıyor.
(1997 ABD/133 dk.)
DVD: Filmi yönetmen James L. Brooks'un yorumlarıyla izleme seçeneğinin olduğu üründe, diğer ekstralarsa fragman ve filmografilerden (Jack Nicholson, Helen Hunt, Greg Kinnear, Cuba Gooding Jr, James L. Brooks) ibaret.
Columbia Tristar Türkiye